Стовбурові клітини успішно застосовуються навіть на пізніх стадіях раку. Вони дозволяють лікарям використовувати вищі дози хіміотерапії, оскільки пошкоджений кістковий мозок згодом відновлюється. Якщо ж застосовуються донорські клітини, то вони додатково активують імунні реакції, що знищують усі пухлини та метастази в організмі. Ви можете пройти лікування раку стовбуровими клітинами за кордоном, щоб процедура трансплантації була ефективною та безпечною.
При яких захворюваннях використовуються стовбурові клітини
Пересадка стовбурових клітин не є новим способом лікування. Він успішно застосовувався і в ХХ столітті. Але технології удосконалюються, а показання до застосування методу розширюються. Спочатку методика використовувалася в основному при гострих лейкозах, лімфомах та множинній мієломі. Пізніше стовбурові клітини також почали застосовувати при інших онкозахворюваннях:
- Рак підшлункової залози
- Рак прямої кишки
- Пухлини передміхурової залози
- Злоякісні новоутворення яєчка
- Карцинома молочної залози
- Рак легенів
- Нейробластома
Проводяться дослідження з лікування стовбуровими клітинами раку шлунка, товстої кишки, щитоподібної залози, яєчника, меланоми.
Як працюють стовбурові клітини
Класичний варіант лікування раку передбачає трансплантацію стовбурових клітин. Власний кістковий мозок знищують хіміопрепаратами, а потім в організм вводять власні або донорські стовбурові клітини для відновлення кровотворної функції.
Ефект реалізується за рахунок таких механізмів:
Високодозна хіміотерапія, іноді у поєднанні з променевою терапією. Лікарі застосовують вищі дози ліків, ніж зазвичай, оскільки їм не потрібно зберігати кістковий мозок. Все одно в майбутньому його відновлять за допомогою стовбурових клітин. Високі дози препаратів здатні знищити більше ракових клітин, тому така терапія ефективніша.
“Трансплантат проти пухлини” – імунна реакція, яка розвивається тільки після донорської пересадки. Формується новий імунітет, який не настільки толерантно ставиться до ракових клітин як власний. Оновлений кістковий мозок утворює безліч імунних клітин, які атакують усі пухлинні осередки в організмі і нерідко знищують їх повністю, лікуючи рак навіть на пізній стадії.
Крім того, багато європейських онкологічних клінік використовують інші способи трансплантації, крім класичних. Наприклад, вони проводять подвійні аутологічні трансплантації (дві пересадки та два курси поліхіміотерапії), а також часткові донорські трансплантації – безпечніші, без повного знищення власного кісткового мозку. Часткові пересадки використовуються навіть у пацієнтів похилого віку.
Етапи лікування
У класичному варіанті лікування проходить у чотири етапи:
- Кондиціювання. Пацієнт проходить курс поліхіміотерапії, іноді разом із опроміненням.
- Імплантація стовбурових клітин. Їх не потрібно вводити прямо в кістки, достатньо внутрішньовенної інфузії тривалістю трохи більше 1 години. Клітини самі знайдуть потрібні місця, щоб закріпитись і згодом сформувати новий кістковий мозок.
- Інтенсивне спостереження. Триває до 4 тижнів. Весь цей час людина фактично не має імунітету, тому вона знаходиться у стерильному боксі. Вона отримує антибіотики, противірусні засоби та інше необхідне супровідне лікування. Саме цей етап найбільш небезпечний щодо розвитку ускладнень.
- Приживлення. У крові вже з’являються нові клітини: еритроцити, лейкоцити та тромбоцити. Період продовжується до отримання нормальних результатів аналізів.
Лікування раку стовбуровими клітинами дуже ефективне і, за умови отримання допомоги у хорошій клініці, досить безпечне, особливо при використанні власних клітин. Методика успішно поєднується з іншими способами лікування раку, наприклад таргетною терапією.
Щоб скористатися останніми досягненнями медицини, ви можете поїхати на лікування за кордон. Сервіс Booking Health допоможе дізнатися ціни, вибрати клініку та записатися на прийом. Спеціалісти цієї компанії проконсультують вас з усіх питань, нададуть необхідну підтримку та організують поїздку.