У Кропивницькому останній день опитування щодо символіки міста. Думки кропивничан

Опитування щодо зміни герба й прапора міста розпочалося на сайті Кропивницької міськради 2 серпня. Сьогодні, 16 серпня, збір думок містян щодо нової символіки завершується.

Про це повідомляє Перша електронна газета за інформацією Кропивницької міської ради.

Проте, форма опитування дозволяє кропивничанам відповісти виключно на питання вони за чи проти змін, і не дає можливості обґрунтувати свій вибір.

Що ж думають жителі міста з приводу можливих змін?

Художник із Кропивницького Андрій Месюр вважає, що міська символіка Кропивницького потребує корекції, проте не заміни.

“Чинний герб Кропивницького увінчано столичною золотою баштовою короною, хоча на її місці мала би бути срібна, а малинове поле герба та прапора на практиці часто зображують червоним. Монограму ж російської імператриці Єлизавети, що зображувалася в імперський період на гербі було замінено вигаданою монограмою Святої Єлизавети”, – розповідає Андрій.

Додає, що оскільки на знаковому рівні план Єлизаветинської фортеці, усередині якого поміщено монограму, асоціюється з міськими мурами, вважає логічним замінити її тризубом Володимира як символом української державності.

Зазначає,  що на практиці міськрада Кропивницького послуговується прапором прямокутного формату, що суперечить уже досить усталеному в Україні звичаєві, згідно з яким прапори міст квадратні.

Ольга Кирилюк, викладачка ЦДПУ, громадська діячка, яка брала активну участь у перейменуванні міста й інформаційній боротьбі з залишками тоталітарного радянського режиму на Кіровоградщині, розповідає, що наразі символіка міста має на собі дві руйнівні імперські плями.

“Перша – це контури фортеці, існування якої, за твердженнями істориків, спричинило тільки негативні наслідки в українській історії. Зокрема, варто згадати, що частина гарнізону фортеці брала участь у ліквідації Запорізької Січі. Друга пляма – це вензель “СЄ”, який є маркером російської імператриці Єлизавети. яка й віддавала наказ будувати фортецю. Важливо наголосити – саме імператриці, і він ніяк не стосується жодної святої, як нам це намагаються трактувати прихильники імперськості. Бо святі ніколи не мали жодних вензелів. А роль російських імператорів у нашій історії була тільки руйнівною! То як можна піднімати на прапори ті маркери, які були руйнівними для нашої країни?”, – додає Ольга Кирилюк.

Юрій Митрофаненко – історик та член топонімічної комісії – вважає, що зараз питання зміни символіки як ніколи на часі.

Підставою для обговорення про зміну чинної символіки став лист від однієї з організацій, яка запропонувала усунути з герба міста  вензель та контури фортеці Єлисавети.

“Наразі символіка дуже подібна до імперського герба затвердженого в 1845 році. Зокрема там присутній вензель подібний до вензеля імператриці Єлизавети й контури фортеці, яка була побудована на козацьких землях всупереч їхній волі”, – пояснює історик.

Розповідає, що чинний герб міста з`явився на початку 90-х років і фактично автор Віталій Кривенко, архітектор, запозичив основні його елементи (вензель та обриси фортеці) з герба Єлисаветграда 1845 року. Додає, що це твердження можна перевірити, порівнявши зразки символіки цих часів. Наразі активно тривають процеси дерусифікації і деколонізації, тому логічною стала ідея замінити герб міста, прибравши з нього те, що має російські маркери.

Кропивничанин Сергій Гейко вважає, що будівлю фортеці варто реставрувати і берегти як історичний об’єкт, але як символ міста вона на недоречна.

“Хибна думка, що фортецю варто залишити. На двох стільцях всидіти в час такої війни – нереально. Фортеця без монограми – те ж саме, що ленін без напису “Ленін”. Отже, або не робимо напів-рішень і поки що нічого не змінюємо, або прибираємо фортецю разом з буквами. Реальні вали треба рятувати і реставрувати. А намальовану, символічну фортецю – прибрати з герба”, – зазначив чоловік.

Результати опитування від Кропивницької міської ради оприлюднять 19 серпня.

Нагадаємо, у Кропивницькому можуть змінити символіку міста

Читайте також: Кропивничан просять долучитися до обговорення нових назв вулиць міста

Поширити:

Залишити коментар:

коментар