Важливо

Чи може COVID призвести до безпліддя?

© Getty

Коронавірус впливає на всі наші органи та системи — все більше людей, на жаль, підтверджують це власним здоров’ям. При цьому медіапростір підкидає все нові й нові приводи для занепокоєння. Не залишилась за бортом і тема впливу COVID-19 на здатність людини зачати, виносити та народити дитину.

Про проблему, з точки зору доказової медицини, Першій електронній газеті розповіла акушер-гінеколог Наталія Снитенко.

— SARS-CoV-2 (збудник COVID-19) дійсно впливає на репродуктивну функцію і чоловіків, і жінок, але усі механізми такого впливу ще не з’ясовані, оскільки пройшло недостатньо часу для накопичення даних. На сьогоднішній день встановлено, що тропність (прив’язаність до певних систем, тканин, клітин) коронавірусу до ендотелію (клітинам внутрішньої оболонки судин) з наступним підвищеним ризиком тромбоутворення може вплинути й на репродуктивну функцію. Якщо є порушення кровотоку в органі (неважливо, це легені, нирки або статева система), значить, функції цього органу теж порушені. Але прямий вплив коронавірусу на клітини статевих органів ще вивчається (вірогідно, він є, так як рецептор ACE, до якого прикріплюється коронавірус, там також присутній).

— Вірус SARS-CoV-2 в цьому сенсі якийсь особливий?

— Зовсім ні. Звичайно, віруси, що діють прицільно та знижують, наприклад, оваріальний резерв (запас повноцінних яйцеклітин), поки не виявлені, але будь-яка тяжка інфекція, в тому числі вірусна, може вплинути на функцію яєчників та яєчок. Ті ж, так би мовити, локальні вірусні інфекції, що передаються у тому числі статевим шляхом, можуть вплинути на здатність до дітонародження незалежно від статі. Наприклад, вірус генітального герпесу може спровокувати запальний процес, що закінчується появою рубцевих змін. Або ось вірус епідемічного паротиту (всім відома «свинка»): до загальної вакцинації це була досить поширена хвороба, яка, в основному, протікала не тяжко, але одним з проявів якої у хлопчиків був орхіт (запалення яєчок), що часто закінчувався безпліддям.

— Які симптоми в протіканні COVID-19 мають викликати занепокоєння пацієнта щодо його фертильності у майбутньому?

— Ніяких специфічних симптомів немає. Якщо хвороба протікає тяжко, природньо що лібідо буде знижено: організму просто не до того. Однак це не свідчить про зниження фертильності, це всього лише тимчасове явище, яке виникає не лише при COVID-19, а й при тяжкому протіканні будь-якої інфекції. Крім того, свою роль тут грає й агресивна медикаментозна терапія (гормони чималими дозами, моноклональні антитіла тощо). Все це разом точно не впливає позитивно на фертильність.

— А що можна сказати про віддалені наслідки, наприклад, безпліддя, як ускладнення після перенесеного коронавірусу?

— Безпліддям лікарі вважають ненастання вагітності протягом 6 і більше місяців без будь-якого впливу зовнішніх факторів. Тяжкий COVID-19 – це зовнішній фактор, що явно впливає. Але пандемії COVID-19 менше двох років, це недостатній термін для оцінки віддалених наслідків в масштабах всієї популяції. Щоб спрогнозувати вплив коронавірусу на фертильність, потрібно: виділити групу здорових (фертильно повноцінних) до захворювання людей; оцінити, як вони перенесли COVID-19; поспостерігати за тим, як відновлюється їхня фертильність після захворювання.

Таке дослідження потребує багато часу та ресурсів, тому глобальні прогнози поки що робити неможна.

Нагадаємо, тестування на COVID-19: які види існують і кому їх варто зробити.

Читайте також: Тромбози та COVID-19. Хто в зоні ризику?

Поширити:

Залишити коментар:

коментар