“Ховали її на горищі”,– кропивничанка про порятунок єврейської дівчини від нацистів

У родині кропивничанки Тамари Антіпової – троє Праведників народів світу. Це її мама та дідусь з бабусею. Свої звання вони отримали за те, що у 1941 році переховували від нацистів 16-річну єврейку.

Історію про те, як ціною власного життя рятували єврейку, жінка розповіла Суспільному, повідомляє Перша електронна газета.

Праведники народів світу – це почесне звання ізраїльського національного меморіалу Катастрофи та Героїзму ”Яд Вашем” в Єрусалимі. Надається тим, хто рятував євреїв під час нацистської окупації в Другій світовій війні. Імена праведників наносять на стіну пошани в музеї ”Яд Вашем”. 14 травня 2021 року в Україні вперше на державному рівні вшановують пам'ять Праведників народів світу.

Тамара Антіпова розповіла, що історію про порятунок єврейки Алли Грановської чує з дитинства:

”У перші дні війни, коли німці зайшли в місто, почалися облави і арешти євреїв. Коли у вікні Алла побачила компанію, що йде до неї додому, вона стала за двері, і це її врятувало. Батьків її арештували, і більше вона їх ніколи не бачила”.

Жінка показала світлину Алли Грановської, яку переховували її рідні. З її слів, дівчина просилася до них хоча б на одну ніч, бо повертатися додому боялася:

”Мама привела Аллу додому. Ми жили тоді на околиці міста. Розповіла батькам про ситуацію. Дідусь сказав, що вона залишиться, але про це нікому не треба говорити. Сказав, що якщо про це дізнаються, нас усіх розстріляють”.

1aff6ae36b24f4c9

Переховували дівчину більше пів року. Навесні 1942 року Алла Грановська пішла від них, хотіла знайти родичів. Дорогою її схопили нацисти – розповіла Тамара Антіпова:

”Її привели в німецьку управу. Але перед нею сидів директор шостої школи, бо мама і Алла – однокласниці. І він їй сказав, що випише їй посвідчення на ім’я Галини Ісаєвої, а вона в той же день мала поїхати з міста”.

Через пів року Аллу Грановську вивезли на роботи в Німеччину. Після війни вона повернулася.

”Були 90-ті роки. Почувши про звання ”Праведник народів світу”, мама вирішила розповісти про те, що у нас жила єврейка. Ми почали готувати документи”,– розповіла Тамара Антіпова.

33c24852f18635be

Із Ізраїлю отримали почесну грамоту і пам’ятну медаль. За ними жінка їздила в Дніпро:

”Посол вручала. Тут написано, що Зінаїда Жиленко, Вікентій та Євгенія Юхнель отримали це звання”.

У 2006 році Тамара Антіпова відвідала ізраїльській музей ”Яд Вашем”.

Нагадаємо, члени топонімічної комісії перейменували сквер “Ятрань” – територію навколо монументу жертвам нацизму – у Сквер Праведників народів світу.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар