Жінка має сидіти вдома і готувати борщі? Не «сидить» цілий день з дитиною – погана мати? Після одруження ніяких інших справ, окрім домашніх? А от і ні! Жінки не мають жити за «правилами», яке нав’язує суспільство. Вони ладні обрати власний шлях. Проводити увесь час з дітьми або присвятити себе роботі, навчитися досконало готувати або вивчити нові мови, бути домогосподаркою або громадською діячкою – це вибір кожної і будь-який вибір заслуговує поваги з боку суспільства.
Сьогодні мова піде про громадсько активних жінок Кропивницького. Ми розповімо про декілька вагомих організацій нашого міста, поговоримо з їх засновницями й виконавчими директорками, дізнаємося про труднощі на початку шляху ГО та про їх вплив на суспільне життя.
Кропивницька філія Асоціації жінок України «ДІЯ»
Очільниця: Інга Дуднік
– Інго, розкажіть, будь ласка, про діяльність кропивницької філії Асоціації жінок.
У Кропивницькому більше тридцяти представниць даної організації. Це дуже активні жінки, які мають свій бізнес, активну життєву позицію, певний досвід і їм не байдуже, що відбувається в нашому місті. Робота організована таким чином, що ми охоплюємо декілька напрямків, за кожен із яких відповідає певна людина.
По-перше, ми опікуємося тими, хто знаходяться в геронтологічному центрі (клуб самотніх людей похилого віку). Людям там просто не вистачає ваги та розуміння. Сьогодні ми активно займаємося питанням притулку для людей, котрі постраждали від домашнього насильства. Заради цієї справи об’єдналися 10 громадських організації Кропивницького. Вже знайшли приміщення для створення притулку, підготували проект положення про цей центр, але через пандемію роботу над ним призупинили, хоча наразі знову відновлюється. Асоціація «ДІЯ» також долучалась до різних волонтерських проектів, наприклад – «Броня для медиків». Але головне, що ми сприяємо залученню жінок до активної громадської діяльності, своїм прикладом показуємо, що можна щось змінювати, а не просто сидіти в Фейсбуці і писати про негаразди в країні.
– А чи були випадки, коли чоловіки приходили з питанням домашнього насильства саме як постраждалі?
Такі випадки я знаю, але в нашу організацію не зверталися. Минулого року ми потрапили до Одеси і розмовляли з директоркою центру протидії домашньому насильству, котра поділилася планами щодо відкриття такого центру для чоловіків. На жаль, так склалося, що у чоловіків «не прийнято» на такі теми говорити, а це, до речі, гендерні стереотипи.
«Чоловік має заробляти гроші», «чоловік має бути мужнім», «жінка має бути берегинею», «жінка має займатися родиною» і т. д. Нам кажуть, що це «традиційні сімейні цінності», а насправді – нав’язані суспільством ролі. Що жінка, що чоловік мають право самостійно робити свій вибір та жити за своїми принципами. І абсолютно кожна людина заслуговує на підтримку та реалізацію, незалежно від статі.
Альтернативна школа «КрОК»
Директорка: Зоя Лебідь
– Зоє, що це таке Альтернативна школа «КрОК»? Чим вона відрізняється від звичайних шкіл?
Ця школа – об’єднання батьків, зацікавлених освітнім процесом своїх дітей. Вона стартувала із громадської ініціативи: активні мами Кропивницького в 2015 році працювали у проекті, який моніторив закупівлі Управління освіти міської ради міста Кропивницький. Тоді ми зрозуміли, що завдяки нашій активності можемо вплинути на стан харчування дітей у школах, на кількість інтерактивного обладнання, на якість підручників, але ми ніяк не вплинемо на зміст освіти. У результаті цього проекту була створена організація «Батьківська рада Кропивницького» і вона зараз дуже успішно працює у школах нашого міста.
І я на той момент зрозуміла, що моя дитина, незважаючи на деякі покращення, буде вчитися у тій самій освітній системі. Ініціативна група із минулого проекту і я вирішили створити свою школу, яка працюватиме за принципом корпоративного хоумскулінгу (хоумскулінг – англ. homeschooling – навчання в домашніх умовах – авт.). Зізнаюся, що 95% зацікавлених – це матусі.
Ми познайомилися із досвідом подібних шкіл Києва, Харкова, Львова і створили свою у Кропивницькому. На перших етапах було дуже важко. По-перше, тому що це був експеримент на власних дітях, адже ми переводили їх до цієї школи, ще не усвідомлюючи результатів проекту. І звичайно, живучі стереотипи щодо того, якою має бути школа.
Інформативно-креативний простір для ветеранів «Krop: Hub»
Креативна директорка: Катерина Колтунова
– Катерино, розкажіть будь ласка, про особливості вашого проекту та про досягнення за 2020 рік.
Наш проект створено за власні кошти небайдужих людей. Його основними цілями стали гуртування людей навколо різноманітних івентів (тобто забезпечення кропивничан якісним дозвіллям) і допомога ветеранам АТО та сім̕ ям загиблих в російсько-українській війні.
Більшість заходів цього року спрямовані на забезпечення лікарів, військових, поліцейських засобами захисту від вірусу Covid-19. За пів року існування (до карантину) ми провели 110 освітніх, просвітницьких, творчих та розважальних заходів. Також не варто забувати про благодійні акції, такі як «День добровольця».
Щодо планів на майбутнє, то із серпня розпочинаємо проект «Відкривай Україну з Юрієм Митрофаненком». Також запустимо арт-івенти для молодих художників, благодійні розпродажі та програму арт-терапії для військовослужбовців і цивільних містян.
Усі ці організації починалися з громадської ініціативи і з кожним новим досягненням розвивалися і робили собі ім’я. Жінки-активістки, з якими ми спілкувалися, є прикладом того, як досягати своєї цілі, не озираючись на суспільні норми. Кожна людина унікальна, абсолютно усі здатні робити суспільно-корисні вчинки.
Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром Волині та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews.
Фото з Facebook