Важливо

У Кропивницькому почали ткати мапу Кіровоградщини

© ОДА

У залі сакрального мистецтва обласного художнього музею відома майстриня килимарства і, разом з тим, керівник гуртка “Етно-арт” Центру естетичного виховання “Натхнення”, що діє у кропивницькій спеціалізованій ЗШ № 6, Валентина Добровольська та її вихованки розпочали роботу над створенням тканої мапи Кіровоградської області.

Про це повідомляє Перша електронна з посиланням на сайт ОДА.

Таким чином Кіровоградщина долучилась до загальноукраїнського проекту “Ткана Україна”, ініційованого номінантом Гранту Президента України Дариною Алєксєєнко з метою популяризації в широких масах призабутого нині ткацтва, що було колись звичною справою в Україні. Проект передбачає виготовлення (на завершальному етапі) у традиційних ткацьких техніках, притаманних кожному регіону, тканого панно “Карта України”, кордон держави на якому буде подано у вигляді неперервного тканого поясу, що символізуватиме цілісність кордону (в Україні пояс здавна мав оберегову функцію, був головним атрибутом у багатьох звичаях та обрядах).

Після завершення проекту його організатори планують передати панно “Ткана Україна” на постійне зберігання до Донецького обласного художнього музею, аби воно, зроблене руками людей з усієї України, стало оберегом для краю, де нині триває війна.

Також даний проект має й інші завдання, зокрема привернення уваги громадськості до ткацтва як народного мистецтва, пошук майстрів у регіонах та їх об’єднання, відродження ткацьких технік, що занепали. Валентина Добровольська, до речі, вже багато років відтворює старовинні схеми ткацтва, поширені на Кіровоградщині.

Майстриня зазначила, що невипадково роботу над таким особливим проектом розпочато саме в четвер, адже в маленькому селі, де вона народилась і де завжди дотримувались народних звичаїв та традицій, четвер вважався особливим днем, “чистим”. Все, що робилося цього дня, виходило добре, тож хай і нинішнє починання буде успішним.

Проект “Ткана Україна” багатоетапний, довгостроковий і передбачає не лише виготовлення тканого панно, а й низку інших заходів та починань, серед яких, зокрема, більш активне залучення дітей до занять ткацтвом, створення для них навчальної програми та навчальних відео-майстер-класів, видання тематичної літератури, проведення регулярних виставок та фестивалів ткацтва тощо.

Для Кіровоградщини особливість цього проекту ще й в тому, що саме наші майстри будуть ткати карту Криму. Ця робота розпочнеться наступного тижня (знову ж таки в четвер) в обласному госпіталі для ветеранів, що є дуже символічним, адже там лікуються воїни, які боролися і борються за цілісність та єдність України, непорушність її кордонів.

Як розповіла Валентина Добровольська робота має бути завершена до кінця лютого.

Нагадаємо, що 13 січня 2017 року, у виставковій залі обласного Центру народної творчості відбулося відкриття персональної виставки майстрині. Експозиція презентувала колекцію з 50 виробів, виконаних у техніці ручного ткання. На виставці килимарниця представила деякі роботи зі своєї колекції: старовинні рушники, вироби гончарства тощо.

Згодом єдиній на Кіровоградщині майстрині килимарства Валентині Добровольські призначили державну стипендію.

Також жінку нагородили орденом “Жінка. Мир. Безпека”.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар