Бюджет і виробництво: півроку фінансового життя Кіровоградщини

© Decentralization.gov.ua

З початку року до місцевих бюджетів громад Кіровоградщини надійшло понад 104% від запланованих доходів.

У травні-червні економіка регіону почала вирівнюватись після шоку перших двох місяців повномасштабної війни, коли відбулося «просідання» надходжень, констатує заступник начальника обласної військової адміністрації Сергій Шеремет.

– Це говорить про те, що плани ми виконуємо, і відповідно, виконуємо видаткові повноваження за рахунок цих доходів. Нам, як ніколи, потрібні доходи, щоб забезпечити бюджетну сферу зарплатою, енергоносіями, медикаментами, харчуванням, – наголошує посадовець.

Факт: у першому півріччі минулого року громади області заробили на 14% менше, ніж за перші шість місяців 2022-го. Одним із факторів росту стали досягнуті торік результати співпраці самоврядування та влади, зокрема в рамках Конгресу місцевих і регіональних влад, а саме – збільшення на 4% частки податку на доходи фізичних осіб, головного джерела надходжень для місцевих бюджетів.

– Зокрема збільшились відрахування до бюджету за рахунок військових. І це аргумент, що держава виконує свої зобов’язання перед ЗСУ. З іншого боку, війна та вимушені кроки із надання певних податкових пільг, які в окремих галузях економіки надала сама держава, спрацювали на зменшення доходів.

 Наприклад, сьогодні акцизний збір на пальне фактично не сплачується до бюджетів, тому маємо втрати в цій частині. Тобто, по окремих статтях доходів є збільшення, по інших – зменшення. Але в сумі маємо зростання.

Економія

Хоча останнім часом чимало говорять про економію державних коштів на «бюджетниках», масового зменшення виплат по заробітній платі в бюджетній сфері немає, зазначає Шеремет.

– Взагалі бюджетні асигнування, заплановані на початку року, не передбачали військових дій. Тому в будь-якій бюджетній установі фінансовий ресурс на фонд оплати праці залишився. Але дійсно, певна економія існує. Наприклад, на рівні державного бюджету зменшено на частку до 10% фонд оплати праці в міністерствах, державних органах виконавчої влади, в місцевих адміністраціях… Також було зменшено освітню субвенцію на 10%, але щоб воно сильно вплинуло на фонд оплати праці – я не вважаю, що це так. Бо кожен місцевий бюджет є самостійним. Громади мають право коригувати за рахунок власних коштів, додавати, за можливості, окремі види виплат.

Посадовець нагадує: зарплата в бюджетній сфері збільшувалась в межах 14-15% щорічно, таке збільшення прогнозували й цьогоріч. Сьогодні забрали, по суті, лише цей передбачений ріст, і лише в чиновників та освітян.

– Медицина, соціальна, культурна сфера, спорт тощо – там нічого не відбулося, щонайменше на території області. Всі асигнування, які передбачені, є в плані, вони виплачуються. Тому нема тут катастрофи, ми маємо розуміти – в країні війна, тому, мабуть, це правильні речі.

Реальний сектор

Зрозуміло, що можливість формувати бюджети та надавати субвенції державі та її адміністраторам надає передусім працюючий бізнес, який платить податки, реальний сектор економіки. У нашому аграрно-індустріальному регіоні мова передусім про сільгоспвиробників та промисловість. Якщо сільське господарство, незважаючи на труднощі з паливом, добривами та рештою, працює на 100%, то промислове виробництво поступово відновлюється.

– Наші моніторинги говорять про те, що коли був шок від початку воєнних дій, частина підприємств просто залишилась, або «просіла» через те, що зламалися логістичні ланцюжки. Зараз – 85 підприємств (з числа тих, що зупинилися після 24 лютого. – Авт.) відновили діяльність. Наприкінці травня їх було 68. Динаміка є.

В цілому працює до 90% з майже півтисячі промислових підприємств області. До них приєднуються ті, що переїхали з постраждалих від війни регіонів – таких уже 28, з них 19 уже розпочали діяльність. Ще 11 зацікавлені у релокації.

– До речі, ці підприємства ще не перереєстровані. Ми радо їх тут зустрічаємо, ми зацікавлені в тому, що вони тут знаходяться, забезпечують певну кількість робочих місць і сплачують податки, але поки – за місцем реєстрації… Зрозуміло, що ми намагаємось зараз пришвидшити темпи росту в економіці, адже такий показник росту надходжень, який є, нас не задовольняє – ми планували набагато більше.

Інструментів для того, щоб пришвидшити темпи, в держави не так багато, констатує заступник голови ОВА. Передусім, мова про бюджетну підтримку, зокрема малого та середнього підприємництва – на сьогодні уряд анонсував як мінімум 8 відповідних державних програм.

Андрій Трубачев для Першої електронної газети

Читайте також: Андрій Райкович: «Саме час розвивати переробну галузь»

Поширити:

Залишити коментар:

коментар