Минулого літа мешканка Кіровоградщини Оксана пережила справжнє нервове потрясіння. 36-річна жінка була впевнена, що її життя от-от обірветься. Все почалося з маленького кліща.
Оксана живе на околиці райцентру. Її будинок межує з полями і лісосмугою. Та й взагалі сільська місцевість багата на зелені насадження. Тому до кліщів, комарів та всяких жучків жінка вже давно звикла. Тож і цього разу, коли помітила на руці кліща, особливо не засмутилася. За звичкою, в лікарню не йшла – кліща пінцетом дістав її чоловік. Місце укусу продезінфікували спиртом – на тому про цю маленьку неприємність і забули.
Оксану просто вкусив кліщ
За два тижні Оксана поїхала у Київ – навідати сина і невістку. В автобусі помітила, що на місці укусу не минає почервоніння і навіть з’явився набряк. Ще за кілька днів після прогулянки спекотними столичними вулицями, вона вирішила прийняти контрастний душ. Змінивши струмені гарячої і холодної води кілька разів, Оксана втратила свідомість. Скільки часу вона пролежала в душі – не знає, адже була сама вдома. Ясність розуму повернув нестерпний біль в руці – ніби пекло шкіру і викручувало кістку. Розплющивши очі, жінка побачила, що її рука добряче набрякла, вкрилася червоними плямами і, до того ж, не реагує на спроби Оксана хоч якось порухати пальцями. Майже втричі розпухла рука висіла, як не жива.
Діставшись до телефону, Оксана викликала сина, який відвіз її в міську лікарню. Там, провівши ряд аналізів, з’ясували, що в жінки хвороба Лайма. Лікарі самі були здивовані такому діагнозу, адже це захворювання вкрай рідко зустрічається в Україні і є більш поширеним для Америки. Оксані виписали курс лікування і дозволили повернутися додому, за умови суворого дотримання всіх порад лікаря. І жінка поїхала назад в район.
За місяць придбані в лікарняній аптеці ліки закінчилися, а витрачатися на нові Оксана не хотіла. І навіщо, адже набряк минув і запаморочення більше не повторювалося. Тому курс лікування вона перервала і повернулася до звичного життя. А хвороба тим часом прогресувала. Жінку почали мучити мігрені (які вона списувала на зміну погоди) трусилися руки (Оксана пов’язувала це зі стресами і поганим харчуванням), боліла шия (в усьому винила сидячу роботу і остеохондроз) і час від часу шалено калатало серце. А одного дня жінка відчула, що з її рота стікає слина – на кілька секунд паралізувало лицьовий нерв.
Перелякана, Оксана кинулася в районну лікарню. Тут фахівці діагностували їй перевтому і приписали масаж, посилене харчування, міцний сон і вітамінки. Жінка розповіла їм, що нещодавно лікувалася від хвороби Лайма, на що районні медики лише посміялися. Мовляв, чого тільки в столиці не придумають, щоб витягнути з людей гроші.
Та незабаром Оксана знову повернулася в столицю, бо лікування масажем і вітамінами ніякого ефекту не дало. У Київ її напівпритомну з синюватою шкірою і болем по всьому тілу, віз син. Лікарі, побачивши свою недавню пацієнтку, зрозуміли, що вона схалтурила з лікуванням. Проте жінку привезли до лікарні дуже вчасно і її вдалось повернути до життя.
Хвороба Лайма на Кіровоградщині
Більшість нападів цих комах на мешканців міста сталися на територіях прибудинкових територій та паркових зонах Кіровограда. Лише в одному з цих випадків зараження відбулося за межами обласного центру.
Із середини квітня цього року до травматологічного пункту обласної дитячої лікарні звернулося 13 мешканців міста Кіровограда, із них 9 дітей та 4 дорослих, зі скаргами на укуси кліщів під час відпочинку в зелених зонах та парках (Дендропарк, райони Завадівки та Новомиколаївки).
Хвороба впливає на серце
Хвороба Лайма, або, так званий кліщовий бореліоз не такий небезпечний, як енцефаліт, але значно частіше дає розвиток хронічних форм захворювань. Загалом хвороба вражає нервову систему людини, серце, опорно-руховий апарат і шкіру. Набільше впливає на серце – саме це найчастіше є причиною летальних випадків.
Заразиись хворобою можна тільки після укусу кліща. Але це не означає обов’язкове зараження, адже у слині кліщів Борреля (спіротехи, які викликають захворювання) майже немає – вона живе в організмі зараженої комахи і виділяється разом із фекаліями. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.
Найкращий спосіб не заразитись хворобою – уберегтись від кліщів. Найчастіше кліщі потрапляють на одяг людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Ці комахи присмоктуються до тіла людини не лише під час її перебування на природі, а й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть потрапити до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Живляться кліщі кров’ю людей та тварин. Укус комахи безболісний, оскільки разом зі слиною вона вводить у ранку анестезуючу (знеболюючу) речовину. Лише через кілька годин виникає відчуття болю. Дорослого кліща, який присмоктався, людина виявляє через 2-3 дні, на місці присмоктування з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Якщо кліщ присмоктався, необхідно звернутись до найближчого травмпункту.
Особам, яких покусали кліщі, рекомендується стежити за самопочуттям протягом одного місяця. У разі появи будь-яких ознак захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі, болю в м’язах, висипу) звертатись до лікаря-інфекціоніста, обов’язково вказуючи, що раніше мав місце укус кліща.
Симптоми хвороби Лайма
Місце укусу червоніє, а пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. У середньому, розміри почервоніння становлять не більше 10 сантиметрів, форму має круглу або овальну. Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями (в точці укусу) спостерігається рубець.
- Якщо не лікуватись, то за кілька тижнів пляма зникає. Але уже наприкінці місяця почться перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи.
- Проявляються такі ознаки хвороби, які схожі на симптоми грипу: загальна слабкість, лихоманка, болі в м’язах, втома, біль у горлі.
- Згодом можливі паралічі, шкіра втрачає чутливість, втрачається слух.
- Ще через певний час проявляється ураження серця: підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях.
Хвороба Лайма це не смертельний діагноз. Щоб захиститись від неї, достатньо бути обережними в місцях, де можуть жити кліщі (парки, ліси тощо). Окрім того, важливо вчасно звернутись до лікаря і обов’язково повідомити про те, що вас укусив кліщ. Нащастя, ця хвороба не стала звичною на Кіровоградщині і їй досі дивуються лікарі. Але Хвороба Лайма діагностується і лікується. Якщо ви самі не попіклуєтесь про своє здоров’я, то ніхто цього не зробить.
Фото з мережі Інтернет
Про хворобу Лайма або кліщовий бореліоз потрібно розповісти всьому населенню Кіровоградщини. Системний кліщовий бореліоз – такий діагноз встановили моєму сину Вадиму (дитині 8 років). Укуса кліща я не бачила і ніяких плям на тілі дитини не було, але почалися проблеми із суглобами – втановили діагноз ювіальний ревматоїдний артрит (ЮРА) серонегативний варіант, лікування не дуже допомогло. Системний кліщовий бореліоз встановили в Києві. Лікування було майже місяць і мій син став краще почуватися.
Хотілося б звернутися до влади із питанням – роблячи місця відпочинку в парках, де багато дерев особливо дубів, ЩО РОБЛЯТЬ ДЛЯ БОРОТЬБИ ІЗ КЛІЩАМИ, ЧИ ОБРОБЛЯЮТЬ ЧИМОСЬ ДЕРЕВА ЩОБ НЕ БУЛО ЦИХ ШКІДНИКІВ?
ЦЕ ПИТАННЯ ПОТРІБНО ПІДНІМАТИ, АДЖЕ ЗДОРОВ’Я НАШИХ ДІТЕЙ ТА І НАС САМИХ – ЦЕ САМЕ ГОЛОВНЕ.