Важливо

На Кіровоградщині відкриють меморіальну дошку нащадку Шевченкового роду

Світлана Листюк
Журналістка
Світлана Листюк
Журналістка

25 березня об 11-00 годині відбудеться відкриття меморіальної дошки почесному громадянину міста Знам’янка, краєзнавцю, громадському діячу, нащадку шевченкового роду Шкоді В’ячеславу Євгеновичу, на будівлі Міського краєзнавчого музею м.Знам’янка за адресою: вул.Глібка, 28-В.

Довідка:

В’ячеслав Євгенович Шкода народився 1.05.1929. у Знам’янці, помер 04.03.2011. Закінчив Одеський педінститут ім.Ушинського (філологія та логіка), а згодом і Кіровоградське музичне училище (диригент хору та викладач сольфеджіо). З 1952 року на педагогічній роботі : викладач дитячої трудової виховної колонії УМВС Одеської області, з 1954 року працював в м.Знам’янка: викладач російської та української мови в загальноосвітніх школи міста № 1, № 9, інспектор райвно, директор Знам’янської селищної школи робітничої молоді, викладач музичної літератури дитячої музичної школи ім..В.Лисенка, , з 1989 року – директор міського музею «Кобзарева світлиця»», з 2004 по 2010 рік – головний зберігач фондів міського краєзнавчого музею.

Краєзнавчі дослідження розпочав у 1940-х роках. Основні напрямки: історія міста і сіл району, археологія, топоніміка, природа чорноліського краю, шевченкознавство, видатні земляки та інш. Досліджуючи рідний край, здійснив понад півсотні експедиційних подорожей, починаючи з 1946 року.

В якості відповідального секретаря міськрайонної комісії по підготовці видання «Історія міст і сіл УРСР» відвідав ряд архівних установ та наукових бібліотек Москви, Ленінграду, Києва, Одеси, Херсона, Кіровограда та інш.

Мав близько півсотні публікацій у пресі, в тому числі нарис-дослідження «Брат композитора» (ж. «Вітчизна», 1965. № 2); «Місто Знам’янка»» в томі «Історія міст і сіл УРСР. Кіровоградська область»; путівник «Знам’янка» в співавторстві з В.А.Проценком (Дніпропетровськ, «Промінь» 1971р.) Нарис-ессе «Чорне озеро. Реалії і легенди в контексті історії» (рукопис), нарис-ессе «В’ятський засланець» (Краєзнавчий вісник Кіровоградщини. Випуск 3. 2009р.) та інш.

Був постійним членом і учасником діяльності кількох громадських організацій: Асоціація дослідників голодоморів в Україні, науково-просвітній фонд Т.Шевченка, історичний клуб «Холодний Яр», окремий полк Українського козацтва ім..Козака Мамая.

Ініціатор встановлення у місті і районі ряду пам’ятних знаків та меморіальних дошок: М.Лисенко, А.Лисенко, М.Старицький, К.Шимановський та інш..

Ініціатор та організатор традиційних щорічних виїздів міськрайонних делегацій у квітні до Холодного Яру і 22 травня на батьківщину Т.Шевченка.

Ініціатор понад десяти документальних фільмів краєзнавчого спрямування відзнятих Знам’янською та Кіровоградською телерадіокомпаніями. Оповідач у ряді документальних стрічок, які демонструвалися по місцевому, обласному та республіканському телебаченні.

Почесний громадянин міста Знам’янки, ветеран краєзнавчого руху на кіровоградщині, член ради поважних козаків, онук О.Є.Красицької-Шкоди – правнучки Т.Шевченка по його сестрі Катерині.

Лауреат премії ім.. В.Винниченка, лауреат обласної краєзнавчої премії ім..В.Ястребова за рукопис «Чорне озеро. Реалії і легенди в контексті історії», перший і єдиний в області лауреат державної краєзнавчої премії ім.Д.Яворницького.

Ініціатором встановлення меморіальної дошки для вшанування пам’яті видатного земляка є Міський краєзнавчий музей м.Знам’янка. В 2011 році була оголошена благодійна акція «Вшанування нащадків шевченкового роду на Знам’янщині”, результатом якої було встановлення меморіальної дошки та пам’ятників внучкі та правнучкі Т.Г.Шевченка Катерині та Антоніні Красицьким. Протягом 2014 року були зібрані кошти та виготовлена меморіальної дошки праправнуку Т.Г.Шевченка – В’ячеславу Євгеновичу Шкоді. Автор дошки Віктор Васильович Френчко – відомий скульптор, член Національної спілки художників України, роботи якого прикрашають багато вулиць м.Кіровограда, населених пунктів нашої області та інших міст країни.

У заході візьме участь донька В’ячеслава Євгеновича – Яніна В’ячеславівна Шкода, яка представить з сімейного архіву виставку матеріалів життя і діяльності краєзнавця, почесного громадянина міста.

Директор музею Тетяна Кулик

Поширити:

Залишити коментар:

коментар