Як ми й анонсували, «Стоп Хабар» уже має перші результати. На адресу проекту Першої електронної газети надійшло звернення від мешканців Кіровоградщини щодо зловживань у сфері освіти. Схожий лист отримала також редакція ІАЦ «Перевесло», але якщо наші колеги обмежилися листом, нам вдалося вийти на самі джерела інформації, поспілкуватися з ними і отримати детальні пояснення викладених фактів. Про те, кого і як годує освіта області – читайте нижче.
Журналіст має право не розголошувати джерела своєї інформації. Ми скористаємося цим правом, для того, щоб уберегти наших співрозмовників від «звільнення за власним бажанням». Ці люди не посягають на керівні посади в освіті області, а просто розповідають «усе як є». Головний мотив розповідей – «система не ламається». І дійсно, складається враження, що «система» не тільки живе, але й ламати її ніхто не збирається. Ніхто, крім звичайних, простих людей.
Підводні течії Віктора Переверзєва
Одним із основних фігурантів заяв освітян про корупцію в галузі став заступник директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації Віктор Володимирович Переверзєв. На питання нашого кореспондента про причетність директора департаменту Ельзи Лещенко, однозначної відповіді не було: нібито усі схеми працюють через Переверзєва. «Але ж Ельза Володимирівна не може не знати, чим займається її безпосередній заступник,» – зауважує наш співрозмовник.
Віктор Переверзєв повернувся у чиновницькі кабінети близько чотирьох років тому, вдало почав роботу в команді губернатора Ларіна та продовжив при Ніколаєнку. Саме тоді, з 2010-го, стверджують наші джерела, в освіті області і пішла нова хвиля «відкатів» і лобіювання інтересів конкретних підприємств.
Варто зазначити, що робилося (і, очевидно, робиться зараз) все це з великим знанням справи: «свої» підприємства особливо не «світилися» на тендерах, однак усе, що не проходило через тендер, стверджує джерело, піддавалося безкомпромісному розпилу. Як правило, це – закупки менше ста тисяч гривень за лот.
«Коли сума закупки менше ста тисяч гривень, не треба проводити тендер, до того ж, вона практично не хвилює контролюючі органи, от вони цим і користуються!» – пояснює наше джерело, один із керівників підконтрольної департаменту освіти ОДА установи.
Заступник директора не підписує ніяких листів, які якимось чином можуть «вивести» на нього. Усі розпорядження – лише усно. Усні вказівки брати ту чи іншу продукцію надходять до керівників освітніх установ області телефоном від самого заступника, стверджують наші джерела, а якщо хтось з директорів закуповує продукцію у «чужих» – платіжне доручення просто «не проходило» профільний департамент. Наші джерела стверджують, що практично всі освітні установи, що живуть за рахунок бюджету в області контролюються Переверзєвим, який визначає необхідні підприємства і контролює потік державних грошей в кишені «близьких» підприємців.
«Можна перевірити документи. Усі підписані платіжки – від одних і тих самих фірм. Він [Переверзєв – авт.] навіть не ховається, – говорить наше джерело. – Були випадки коли кричав на все управління: «Кто это такой? Мы с такими не работаем!».
Першій електронній надали список фірм, до яких «з пієтетом» ставляться чиновники від освіти. «Улюбленими» підприємствами департаменту освіти ОДА стали СТ «Сервіс Плюс», ТДВ «Простор-1», та група компаній «Екселент».
Хто стоїть за «улюбленими» фірмами?
Як повідомили нашим кореспондентам, Віктор Володимирович «наполегливо рекомендував» керівникам професійно-технічних вищих навчальних закладів та інтернатів області закуповувати за бюджетний кошт меблі «в кіровоградському «Екселенті».
Група компаній, об’єднаних назвою «Екселент» на Кіровоградщині лише одна. Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних та фізичних осіб-підприємців, засновниками кіровоградського ТОВ «Екселент-М», основним видом діяльності якого є виробництво меблів, значаться Олександр Вікторович Кролевець та Кролевець Інна Володимирівна. За юридичною адресою «Екселент-М» зареєстровано іще й ТОВ «Екселент-меблі» з тим же складом засновників. Керівником «Екселент-меблів» значиться в ЄДР Кролевець Андрій Вікторович. Один із засновників «Екселент-М» та «Екселент-меблі» Олександр Вікторович Кролевець є ще й співзасновником і керівником ТОВ «Екселент-Техно». В силу юридичних нюансів ми не можемо однозначно стверджувати, що ці люди є родичами, але те, що вони є тезками – однозначно.
«Тезкою» керівника «Екселент-меблів» є депутат кіровоградської міської ради Андрій Вікторович Кролевець.
«Коли ми запитали чому в «Екселенті» такі високі ціни, – ділиться з нами співрозмовник, – нам відповіли прямо «А відкати?». Ми змушені були закупити там меблів більше як на 40 тисяч гривень, хоча були і дешевші пропозиції. Оскільки закупівля йшла за бюджетний кошт, купували в них».
Проте, зважаючи на економічний стан країни, меблі освітяни області купують рідко. Значно частіше предметом закупівлі, а отже і потенційним джерелом відкатів, стають продукти харчування та паливо.
Наступні в списку – Споживче товариство «Сервіс Плюс». Воно, за словами наших співрозмовників, отримало від Переверзєва монополію на забезпечення харчами бюджетних освітніх установ області, зокрема шкіл-інтернатів та професійних технічних навчальних закладів.
«Інші пропозиції ніхто й не розглядав: знали що не пропустять, – розповідає джерело. – А ціни в «Сервіс плюс» були явно завищеними. Наприклад, у січні цибуля у них коштувала 8 гривень за кілограм при середній вартості в інших фірм у 6 гривень 10 копійок; якщо морква в «Сервіс плюс» по 5 гривень 7 копійок, то в інших – максимум 4 гривні; картопля – по 6 гривень, коли могли б закуповувати по 3,9 гривні».
Засновниками СТ «Сервіс Плюс», згідно даних ЄДР, значаться Любов Проценко, Світлана Кондратюк та Олександр Ковальчук. Останній, до речі, є «повним тезкою» депутата Кіровоградської міської ради, екс-регіонала Олександра Миколайовича Ковальчука, який став відомим після того, як за нез’ясованих поки що обставин згорів його «Лексус». Крім цього, такий собі Олександр Миколайович Ковальчук був заступником голови правління Кіровоградської обласної спілки споживчих товариств, де пані інша «тезка» Світлана Кондратюк працювала начальником відділу фінансів.
Монополію на вугілля від Переверзєва, нібито, отримала іще одна досить цікава компанія – ТДВ «Простор-1». Закупка вугілля в «Просторі», запевняють наші співрозмовники, відбувалася за тією ж схемою, що і закупка меблів в «Екселенті» чи харчів у «Сервіс плюс». Відмінності лише в тому, що, як стверджують, було створено цілу мережу пов’язаних між собою підприємств, яким віддавали «пастися» ту чи іншу частину області. Зокрема, «Простор-1», зареєстрований в Помічній, нібито «завідує» закупками вугілля в Новоукраїнському, Новоархангельському та Добровеличківському районах Кіровоградщини.
«У інших районах, – зазначають наші співрозмовники, – були інші компанії, але більшість із них пов’язана із так званим «Промисловим об’єднанням «Простор» з Помічної».
У самого Товариства з додатковою відповідальністю «Простор-1» досить цікава структура засновників. Зокрема, дехто Олександр Риженко, згідно даних ЄДР, вніс у статутний капітал ТДВ 500946,12 гривень з загального капіталу підприємства в 501356.94 гривень. Решту грошей (410 гривень) в статутний капітал підприємства внесли більше як 240 осіб (середні «внески» – від 18 копійок до 4 гривень). Про постать Олександра Риженка ми даних, на жаль, у відкритих джерелах не знайшли.
Згідно інформації з відкритих джерел, ТДВ «Простор-1» перемогло в трьох тендерах – вони двічі постачали кам’яне вугілля на замовлення Помічнянської міськради Добровеличківського району (у 2012 та 2013 роках), та один раз Добровеличківській ЦРЛ, заробивши при цьому більше одного мільйона двохсот тисяч гривень. Основний же заробіток, як стверджують наші джерела, компанія мала завдяки «зв’язкам» у департаменті освіти.
ТДВ «Простор-1» є правонаступником Помічнянського агропромислового акціонерного товариства «Простор», у засновниках якого числяться ТОВ «Світанок», Облагробуд, Підприємство «Аміго» та 295 осіб, що внесли до його статутного фонду 410 гривень.
«Система» зачаїлася?
Як це не прикро визнавати, але після Майдану система не змінилася. Зараз варто говорити про те, що вона «зачаїлася»: корупціонери не втрачають своїх робочих місць, а лише чекають, щоб із вигодою для себе перенаправити фінансовий потік тим, хто має при новій владі більше повноважень.
Зокрема, за інформацією з власних джерел, кореспондентам Першої електронної стало відомо, що зараз бюджетні освітні установи області отримали «відбій» на закупівлю вугілля в тому ж таки «Просторі». Нібито, через департамент освіти ОДА керівники навчальних установ отримали вказівку написати відмови від закупівлі вугілля в даний момент, оскільки, нібито, «вгорі» ще не визначили, хто має право його постачати «у зв’язку зі зміною політичної ситуації».
Далеко не факт, що компанії, про які йде мова в публікації, будуть працювати на ринку й далі. Але майже не викликає сумнівів той факт, що система продовжує діяти. А цього допускати не можна.
Сергій Онищук