8 травня не святкуємо, а вшановуємо: що символізує День пам’яті та примирення

8 і 9 травня в Україні – це День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

Саме 8 травня 1945 року набув чинності Акт про капітуляцію Німеччини. Як наголошують в Українському інституті національної пам’яті, ця дата дає можливість оцінити внесок Українського народу в перебіг і завершення Другої світової війни, підсумувати її масштабні спустошливі наслідки для України, а також винести життєво важливі уроки для нашої держави сьогодні.

Війна розпочалася для України 1 вересня 1939 року – нападом нацистської Німеччини на Польщу і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших міст. 120 тисяч українців брали участь у двобої з вермахтом у складі Війська Польського. Сотні тисяч українців взяли участь у вторгненні на територію Другої Речі Посполитої у складі Червоної Армії, в запеклих битвах у Фінляндії та в захопленні Бессарабії і Північної Буковини.

Українці Волині, Галичини, Західного Полісся, Північної Буковини і Бессарабії в перші роки війни на власному досвіді відчули прискорені заходи радянізації, які обернулися десятками тисяч розстріляних, сотнями тисяч депортованих і арештованих.

З червня 1941 року після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. У складі військ Південно-Західного фронту українці становили до 50 % бійців.

Загальна кількість осіб, мобілізованих за роки війни з України до радянських Збройних сил перевищує 6 мільйонів бійців. Кожний другий з них загинув, а кожний другий з тих, хто залишився живим, став інвалідом.

Читайте такожКоманда “Після тиші” шукала нащадків остарбайтерів у Розумівці

Українці та вихідці з України перебували у військових з’єднаннях:

  • Польщі (120 тисяч),
  • США (до 80 тисяч),
  • Канади (до 45 тисяч).
  • до 5 тисяч українців захищали Францію у лавах Іноземного легіону.

8 травня для наших земляків воєнні дії не припинилися, а продовжувалися щонайменше до 2 вересня 1945 року, коли на борту американського лінкора “Міссурі” було підписано Акт капітуляції Японії представниками цієї країни, США, Китаєм, Великою Британією та СРСР. Від радянської сторони його підписав українець з Уманщини генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.

Отже, історія кожного з українців та українок, які воювали в Червоній армії, УПА, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США – це історія мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором.

Жодна країна не може претендувати на визнання власної виняткової ролі у перемозі над нацизмом. Перемога – плід титанічних зусиль десятків держав та сотень народів.

День пам’яті та примирення та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією.

Зараз, як і в роки Другої світової війни, Україна воює з агресором. Сьогодні це путінська Росія, яка посягає на нашу територіальну цілісність, намагається зруйнувати міжнародну систему безпеки і потенційно загрожує миру у всій Європі. Для нас це війна за свободу, цивілізованість, демократію та європейські цінності проти імперських амбіцій підступного агресивного сусіда-злочинця.


Відзначимо, що напередодні 9 травня, яке в росії досі вважається перемогою радянського союзу у Другій світовій війні, росіяни посилили повітряні атаки по Україні.

Зокрема, 3 травня ворожі ракети пошкодили 20 будинків у Кропивницькому районі, подружжя пенсіонерів залишилося без житла, постраждав чоловік 1952 р.н., який згодом помер у лікарні.

А 8 травня, у День пам’яті та примирення, унаслідок ракетного удару по Світловодську травмовано 8-річну дитину, зруйновано 13 будинків, об’єкт критичної інфраструктури і лінії електропередач.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар