Важливо

Херсонський ботанічний сад: бамбук, інжир, бананове дерево та інші екзотичні рослини

Ботанічний сад Херсонського державного університету – об’єкт, про який і в самому Херсоні не всі знають. На моє запитання, як туди доїхати, перехожі дивувались: «А у нас таке є?»

Після невдалих спроб, мені таки пощастило дізнатись дорогу. Кілька зупинок маршруткою №30 від міської ради до зупинки «Автовокзал» і я на місці. За високим парканом знаходились 12,5 га агробіостації, структурного підрозділу факультету біології, географії і екології державного університету.

Що я вам скажу – всі зусилля були того варті. Давайте прогуляємось разом.

Першою мене зустріла маленька ялиця Нордмана. Вона виросла на місці старезного дерева, яке загинуло.

?

Про реліктову рослину гінкго білоба думаю чули всі. А от чи бачили ви його плоди? Зараз вони схожі на маленькі сливки. Плоди їстівні, дозрівають у жовтні, але мають м’яко кажучи неприємний запах.

Росте там і альбіція (ленкоранська акація, Константинопольська Мімоза, спляча красуня, шовкове дерево) як тільки не називають граціозне, не схоже на своїх родичів листопадне дерево. І тепер побачити його можна не тільки на турецьких курортах.

Поруч з нею знайшов собі місце інжир. Ну його плоди ви бачили.

А це чотирирічний бамбук. Він любить воду, а тому в південному місті йому не дуже затишно.

Ця екзотична рослина ксантоцерас горобинолистий або чекалкин горіх. Плоди-горішки їстівні. На смак як фундук – сама скуштувала. Але для таких малюків мають занадто товсту шкірку – щоб розбити знадобився молоток.

20160914_233820

Це опунції. Як бачите їм в херсонській землі подобається. Плоди (на фото червоні) їстівні. Взагалі серед експонатів простіше було назвати тих, які не є їстівними.

Поруч з кактусами ростуть шалені огірки. Це ті, які можуть вистрелити насінням на 1-2 метри від материнської рослини.

А ще тут можна побачити мініатюрну панораму Херсонської фортеці.

Частину території займає відділ «Херсонські степи». Тут зберегли частинку недоторканого степу з ковилом, який найефектніше виглядає навесні.

А це мигдаль степовий.

Бундук канадський (кентуккське кавове дерево) має багато цінних властивостей, ще до кінця не вивчених. Насіння-боби містять  багато алкалоїду з назвою цитизин, який є отрутою. Якщо сирий плід подрібнити, то отримана маса відлякує комах і тарганів. З бобів можна приготувати напій, за смаком схожий на каву (навіть з пінкою). Але їх необхідно попередньо просмажити при температурі не нижче 260° С. Гель, що міститься всередині стручка, добре розчинний у воді, може використовуватися в косметології та як миюча речовина, яка не висушує і не подразнює шкіру. При більшій концентрації його використовують як клей чи засіб для полірування меблів.

Це маклюра або адамове яблуко. Ще пару тижнів і до нього будуть щодня приходити за плодами для приготування ліків народної медицини. При тому що рослина отруйна і застосовувати її потрібно з обережністю. На спеціалізованих сайтах попереджають, що великого досвіду застосування Адамова яблука в медицині не так вже й багато, як і перевірених народних рецептів з використанням цього плоду.

А ось так виглядає зізіфус звичайний, більше відомий як жожоба (унабі, ююба  або китайський фінік). Субтропічна плодова культура, яку в Китаї вирощують вже більше п’яти тисяч років. Плоди їстівні, але достигнуть у жовтні.

Виявляється, що є і не колючі хвойні – сосна веймутова. Походить вона з Північної Америки, де досягає 75 м висоти. В Європі ця культура вирощується понад 260 років. «Сосною Веймута» її називають на честь лорда Веймута (Weymouth), який займався її розведенням в Англії на поч. XVIII ст.

А тут скоро збиратимуть врожай хурми.

Одна з новинок, яку тут розводять – азіміна (бананове дерево, банан Небраски). Рослина любить тінь. Важко уявити, але його плоди формою і кольором схожі на баклажани, консистенція м’якоті – вершкове масло, смак у них банановий, але пахнуть вони при цьому всьому ананасами.

Дізнатися про все це я змогла дякуючи Олексію, який люб’язно погодився стати моїм персональним гідом. Університету пощастило з таким ерудованим співробітником.

Якщо ви будете в Херсоні в жовтні та матимете бажання, то зможете на власні очі побачити всі ці дива, а можливо і спробувати їх на смак.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар

2 коментаря до Херсонський ботанічний сад: бамбук, інжир, бананове дерево та інші екзотичні рослини

  1. Думаю, що краще всього в робочі дні з 9:00 до 16:00

Коментарі заборонені.