Листок непрацездатності — це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів (Наказ МОЗ України, Мінпраці України, Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України “Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності” від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406).
Правове регулювання:
Наказ МОЗ України “Про затвердженя Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчуються тимчасову непрацездатність громадян” від 13.11.2001 № 455.
Який документ засвідчує тимчасову непрацездатність працівників?
Тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
Хто має право на отримання документів, що посвідчують тимчасову непрацездатність?
Листок непрацездатності має право видаватись:
- громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах;
- особам, обраним на виборні посади до органів державної влади, місцевого самоврядування та інших органів, у тому числі громадських організацій;
- членам колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів;
- особам, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок);
- громадянам України, які постійно проживають на території України та працюють на умовах трудового договору (контракту) за межами України і не застраховані в системі соціального страхування країни, в якій вони перебувають.
Де можна отримати листок непрацездатності?
Листок непрацездатності видають за місцем проживання або роботи. У разі якщо тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання й роботи працівника або працівник проходив стаціонарне лікування поза постійним місцем проживання, то листок непрацездатності обов’язково засвідчується підписом головного лікаря і круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.
Який порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність?
Порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність складається з наступних етапів:
- особистий огляд хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обгрунтуванням тимчасової непрацездатності;
- видача листка непрацездатності лікуючим лікарем (фельдшером) при пред’явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності.
Протягом якого терміну видається листок непрацездатності?
Листок непрацездатності у разі захворювання, травми, в тому числі й побутової, видається в день установлення непрацездатності, крім випадків лікування в стаціонарі. Особам, які звернулися за медичною допомогою та визнані непрацездатними по завершенні робочого дня, листок непрацездатності може видаватись, за їх згодою, з наступного календарного дня.
У разі лікування в стаціонарі листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування. У разі потреби продовження лікування в амбулаторних умовах листок непрацездатності може бути продовжено на термін до 3 календарних днів з обов’язковим обгрунтуванням у медичній карті стаціонарного хворого та витягу з неї.
Чи видається листок непрацездатності, коли особа звернулась до медичного закладу за консультацією?
Особам, які самостійно звернулись по консультативну допомогу, видається довідка довільної форми за підписом лікуючого лікаря, засвідченим печаткою лікувально-профілактичного закладу, з обов’язковим зазначенням часу проведеної консультації. Тобто листок непрацездатності в даному випадку не видається.
Ірина Марчук, адвокат
Ця стаття несе виключно інформаційний характер та не може розглядатись як надання консультації у конкретній справі. За отриманням допомоги потрібно звертатись до адвокатів/юристів.