“Тільки одна із Церков, існуючих в Україні, є істинною. Це визнана усім Православним світом самокерована канонічна Українська Православна Церква, яка входить до складу Московського Патріархату. Тож говорити треба не про об’єднання українських Церков, а про приєднання різноманітних розкольницьких угруповань до істинної Православної Церкви”.
Статут про управління української православної церкви Київського патріархату був прийнятий Помісним Собором Української Автокефальної Православної Церкви 5 червня 1990 року, а зі змінами та доповненнями, ухвалювався ще декілька разів (документи за посиланнями): у 1992, 1993, 2004 і 2013 роках.
25-26 червня 1992 року в резиденції митрополита Філарета у Києві відбувся Всеукраїнський Православний Собор, що об’єднав Українську Автокефальну Православну Церкву та частину Української Православної Церкви (Московського Патріархату) в єдину помісну православну церкву – Українську Православну Церкву Київського Патріархату. Собор підтвердив обрання митрополита Мстислава Патріархом Київським і всієї України. Так було створено Київський Патріархат. Статутом УПЦ Київського Патріархату став Статут УАПЦ з відповідними доповненнями.
Кіровоградська єпархія була утворена у 1992 році. З того часу розпочався перехід православних громад, на чолі з патріотично налаштованими священиками, у лоно Київського патріархату і одночасно з цим стрімко почали утворюватись нові православні громади.
Із лютого 2009 року Кіровоградською єпархією керує Преосвященний єпископ Голованівський і Кропивницький Марк (Левків).
Із кожним роком посилюється участь єпархії у служінні громаді: віряни багато сил віддають на зміцнення моральних підвалин суспільства, а також розвиток милосердницької і доброчинної діяльності. У часи Євромайдану та війни на сході України люди все частіше почали шукати розради та розуміння у вірі, яку незмінно підтримував у кіровоградцях владика Марк.
“Не можна сказати, що ми тільки розпочали підтримку. Це почалося ще з Майдану. Ця допомога була точковою. Окремі парафії, окремі священики були на Майдані, відвозили туди допомогу. Це не було централізовано, кожна парафія проявляла ініціативу. Ми на тому не наголошуємо, а просто допомагаємо. Наші парафії по можливості долучаються на місцях до акцій підтримки армії, деякі священики їздять на передову”, – зазначив єпископ Голованівський і Кропивницький Марк у інтерв’ю Першій електронні газеті.
“У нас зараз є така біда, що люди взагалі відходять від православ’я, побачивши розкол у церкві в складний для держави час. Коли церква Московського патріархату заклала у серця своїх вірян ненависть до Київського патріархату, то люди, побачивши таку негарну поведінку своїх духовних керівників, не переходять до Київського патріархату, а просто йдуть з цієї віри. Таким чином вони роблять протест тим діям, яке звершує церковне керівництво. Але попри це, ми спостерігаємо збільшення кількості вірян Київського патріархату. Є навіть цілі громади, які виявляють бажання до нас долучитись.Якщо наводити певні статистичні дані, то можна говорити, що більшість громадян нашої держави виступають за існування незалежної Помісної Церкви в Україні. Кіровоградщина, у цій ситуації не є винятком”, – розповів владика Марк про ситуацію у Кіровоградській єпархії насьогодні.
Катерина Білоконь, Перша електронна газета