
У місті Кропивницькому по вулиці Соборній (від Критого ринку до лікарні Святого Луки) спеціальна комісія, до складу якої увійшли представники міської ради, департаменту екології, комунального підприємства «Благоустрій», остаточно вирішувала долю 65 акацій, котрі раніше вже визнали аварійними.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
Заступник начальника Кропивницького районного відділу державного екологічного контролю Кіровоградської області, старший державний інспектор Придніпровського округу Олександр Яремчук, котрий очолив комісію, розповів про основні критерії того, на що звертатимуть увагу при огляді дерев:
«Перш за все, це стан зелених насаджень (нахил дерева, аварійність, вік, загроза життю населення, пошкодження шкідниками), будемо оглядати і вирішувати доцільність їх збереження.
Для кожної рослини встановлений вік, по досягненню якого дерево можуть видалити і посадити нове. Вікова межа акації – 60 років».
Більшість цих дерев висаджені у 1960-х роках. За словами Галини Негоди, начальниці відділу екології та контролю за використанням і охороною земель департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, всі 65 дерев мають сухі, пошкоджені стовбури, ознаки трухлявості та тріщини.
«Вони несуть небезпеку пішоходам і транспорту. Всі підлягають видаленню згідно із законом. На їхньому місці планують висадити 95 нових дерев за програмою озеленення на 2024–2027 роки.
Загальний бюджет проєкту — 2,5 мільйона гривень. В цю суму входить видалення дерев, викoрчування пнів, висадження та утримання прoтягoм 6 місяців нoвих дерев. За пів рoку дерева передадуть балансoутримувачу», – розповіла Галина Негода.
Звичайно, існує ймовірність, що не всі дерева приживуться. Для нашої території допустимий відсоток втрат становить 10%. Якщо цей показник перевищено, то всі загиблі рослини мають бути відновлені за рахунок виконавця робіт. Тобто у разі більшої кількості втрат – відповідальність несе підрядник, уточнила пані Галина.
Сумніви громади: чи всі дерева дійсно аварійні?
Активісти та волонтери піддали сумніву доцільність масової вирубки. Вони наголошують, що деякі дерева ще можуть приносити користь. Надія Паливода, екозахисниця, каже:
«Ми не проти оновлення, але ці дерева можуть ще пожити. Посадіть поряд нове дерево – коли воно приживеться, тоді видаляйте старе. Інакше ми втрачаємо все одразу».
Більше того, волонтери згадують про провали в догляді за попередніми висадженнями. Сотні саджанців, висаджених у минулі роки, всохли – і за це ніхто не поніс відповідальності.
«Проблема в тому, що їх ніхто не буде поливати і вони всохнуть, як стоять мертві дерева біля міської ради.
Як ви будете поливати 95 молодих дерев? Погляньте на дерева біля Радіозаводу, чому вони всохли? Кажуть, не можуть туди заїхати, тому що там плитка. Люди ходять власноруч поливають відрами.
Нікому нічого не потрібно, головне – прозвітувати. Ми хочемо змінити цю схему», – емоційно говорить Надія.
Головний агроном комунального підприємства «Благоустрій» Олена Ворона теж впевнена, що за молодими саджанцями варто ретельно доглядати:
«В минулому році була висаджена алея слив, я за них відповідала. Скептиків було дуже багато, проте я зробила правильну підкормку восени, полив. Вони всі живі. 270 дерев вижили.
Молоді дерева справді потребують належної турботи, що вимагає немало ресурсів, а головне знань і компетенції. А з приводу цих акації можу сказати одне – вони в жахливому стані. Тут немає жодного дерева, за яке варто боротися».
Волонтерка і просто небайдужа мешканка Кропивницького Олена так прокоментувала вирок акаціям:
«У мене дитина, і мене хвилює, чим вона буде дихати. Влітку в нашому регіоні спека сягає 50 градусів на сонці – а ми про це забуваємо. Це не оновлення, це кара дерев. Ці акації ще можуть прожити 2–3 роки. Ми не проти змін, але ж більшість молодих дерев у нашому місті просто не виживає. Хто їх поливає? Купка волонтерів. Служби кивають: то немає коштів, то бракує людей, техніки. Я хочу зустрітися з цими людьми через п’ять років і показати, скільки саджанців вижило. І якщо знову нічого не приживеться – хтось має за це відповісти. Але всі лише перекидають відповідальність один на одного. А мені болить ця ситуація…»
На захист приречених дерев стала і місцева мисткиня Ольга Краснопольська. Того дня вона разом з однодумцями влаштувала на вулиці Соборній пленер під назвою «Мистецька акція – врятуй акації».
«Вийшли на пленер – писати з натури ці прекрасні дерева. Характерні, графічні. Вони для мене – символ міста. Я розумію, що є старі чи хворі. Але вони прекрасні. Пам’ятаю їх з дитинства. Я хворіла, лежала в лікарні. Ми з батьком пішки ходили додому і назад в лікарню на Вали повз ці акації. Ввечері. Місячне сяйво крізь покручені гілки.
Спиляти не посадити. Можливо, треба якось розумніше ставитись до зелених насаджень в місті», – каже мисткиня.
Олена Цюцюра, фото авторки
Нагадаємо, у Кропивницькому висадили понад 800 нових дерев
Читайте також: “Видаляємо на упередження”. Головний архітектор міста пояснив, скільки і де видалятимуть і садитимуть дерев
Залишити коментар: