Січень 2025-го стане місяцем впровадження ряду нововведень в життя українців. Зокрема вони стосуватимуться мінімальних зарплат і податків для ФОПів, надбавок учителям і медоглядів працівників, системи автострахування і утримання домашніх тварин, а ще болючого питання МСЕК.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
Нові правила автострахування
З 1 січня 2025 року стала обов’язковою модель прямого врегулювання завданих збитків. Тобто всі водії у разі ДТП зможуть напряму звертатись до свого страховика. Торік процедура була інакша, адже потерпілий мав знайти страхову компанію винуватця аварії й до неї звертатись за відшкодуванням. Ще одна дуже важлива зміна – страхові виплати розраховуватимуться без урахування зносу автомобіля. Це означає, що для визначення вартості ремонту використовуватимуться нові запчастини, затверджені виробником авто.
Правило діятиме для транспортних засобів, яким не більше 5 років. Якщо автомобілю 6 і більше років, вартість ремонту розраховуватимуть із врахуванням використання аналогічних запчастин.
Роботодавці оплачуватимуть психіатричний огляд
Психіатричний медогляд працівників
З початку 2025 року роботодавці зобов’язані забезпечувати організацію та фінансування психіатричних оглядів для співробітників, чия професійна діяльність вимагає особливих вимог до стану психічного здоров’я. Такі нововведення спрямовані на підвищення рівня безпеки на робочих місцях і приведення українських стандартів у відповідність до міжнародних норм. Основні нововведення включають:
запровадження нової обов’язкової форми довідки про результати огляду, яка почне діяти з 2025 року;оновлення протоколів діагностики та процедур для точнішої оцінки психічного стану.
Нові податки
Із 1 січня 2025 року ФОПи матимуть таке податкове навантаження:
ФОП 2 групи:
- ліміт річного доходу – 6 672 000 грн;
- розмір єдиного податку – 1600 грн на місяць;
- розмір мінімального ЄСВ – 1760 грн на місяць або 5280 грн на квартал;
- військовий збір – 800 грн на місяць.
ФОП 3 групи:
- ліміт річного доходу – 9 336 000 грн;
- єдиний податок –5 % доходу (якщо без ПДВ) або 3 % доходу «плюс» ПДВ;
- мінімальний ЄСВ – 1760 грн на місяць або 5280 грн на квартал;
- військовий збір – 1 % від доходу.
Надбавка вчителям
Відповідно до постанови Кабміну, надбавку отримуватимуть педпрацівники закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм власності. Вчителі отримають надбавку в розмірі:
- 1000 грн з 1 січня 2025 року (1300 гривень до сплати податків);
- 2000 грн з 1 вересня 2025 року (2600 гривень до сплати податків).
Постанова діятиме від 1 січня 2025 року до кінця воєнного стану (учителі продовжуватимуть отримувати надбавку до кінця того року, у якому скасують воєнний стан).
Мінімальна зарплата
З 1 січня 2025 року відповідно до Закону про Держбюджет – 2025 мінімальна заробітна плата становитиме 8000 грн на місяць (48 грн на годину), а прожитковий мінімум для працездатних осіб складатиме 3028 грн.
Реєстрація домашніх тварин
З січня 2025 року в Україні стартуватиме добровільна реєстрація котиків, собачок та тхорів. База зареєстрованих тварин буде доступна для всіх ветлікарів – і державних, і приватних. Останнім це дозволить видавати паспорти державного зразка. У Міністерстві цифрової трансформації кажуть, що з 2025 року документи тварини буде підтягувати і «Дія». Реєстрація добровільна та безкоштовна, але розробники закликають бути свідомими та не нехтувати державним реєстром. Запроваджувати податок на тварин поки що не планують.
Ліквідація МСЕК
Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт №12178, який запроваджує нову цифрову систему оцінювання функціонування. Урядовий законопроєкт передбачає, що з 1 січня 2025 року всі МСЕК будуть ліквідовані, а замість них запрацюють експертні комісії у кластерних та надкластерних лікарнях, які проводитимуть оцінку відповідно до критеріїв Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я. Без змін залишаться встановлені раніше, попередні статуси людей з інвалідністю, які були отримані до запуску реформи, соціальні гарантії медико-соціальна експертиза для дітей.
Нагадаємо, які зміни очікують на Кропивницький у рамках Стратегії розвитку 2030.