У Кропивницькому оголосили опитування щодо зміни символіки міста

У Кропивницькій міській раді розпочалися електронні консультації з громадськістю щодо зміни символіки міста – герба і прапора.

Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на відділ комунікацій з громадськістю Кропивницької міської ради.

Метою проведення опитування є вивчення громадської думки щодо необхідності зміни символіки міста. Якщо громада підтримає дерусифікацію герба і прапора, які сформовані на основі так званої російської імперської спадщини, міськрада буде змушена оголосити про розробку зображення нової символіки з її подальшим затвердженням.

Наразі символами Кропивницького є:

Герб міста – напівкруглий щит, обрамований декоративним картушем та увінчаний золотою короною, який підтримують два лелеки. Знизу – синя стрічка з девізом “З миром і добром”. У жовтому та малиновому полі щита – на перехресті трьох синіх стрічок, що символізують річки Інгул, Сугоклею та Біанку, – розміщено план фортеці з так званим вензелем Святої Єлисавети.

Відзначимо, що імперська фортеця була побудована за наказом імператриці Єлизавети для придушення впливу вільного козацтва на цих землях і врешті стала оплотом російського самодержавства у степовій Україні. Назвали її на честь Святої Єлисавети саме тому, що вона вважалася покровителькою імператриці. З цієї ж причини вензель імператриці став іменуватися вензелем Святої Єлисавети, хоча насправді святі ніколи не мали своїх вензелів.

В Україні, та навіть у Росії, не було культу святої Єлисавети, також не зводили церков на її честь.

Офіційний герб Єлисаветграда (нині Кропивницького), затверджений 1845 року, містить вензель цариці Єлизавети Петрівни.

Тож Російська імперія ніколи не приховувала, що місто уславлює саме її”, — прокоментував Першій електронній газеті Віктор Брехуненко – український історик, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України.

Прапор міста – стяг, верхня та нижня смуги якого жовтого кольору, від древка до центру прапора відходить малиновий трикутник, у центрі якого золотий вензель нібито Святої Єлисавети, а насправді російської імператриці, яка завжди була вороже налаштована щодо українських земель і ніколи не розглядала Україну, як самостійну країну з вільним, відокремленим і самостійним народом. Між трикутником і смугами проходять три сині стрічки (вилоподібний хрест).

Ось як про будівництво фортеці, план якої розміщено на гербі Кропивницього, і про саму імператрицю висловився у коментарі Першій електронній газеті під час баталій навколо перейменування міста в 2015 році відомий кропивницький історик, краєзнавець, викладач, доцент ЦДПУ ім. Винниченка Сергій Шевченко:

“У середині ХVІІІ століття Російська імперія загарбала Буго-Дніпровське межиріччя. На окупованих землях цариця (таким було її справжнє ім’я) Романова змусила будувати фортецю святої свого імені. За кілька місяців від непосильної праці померло до 80 козаків, сотні захворіли, частина, щоб вижити, змушені були таємно залишити будову-каторгу.

Із гербом та містом з ім’ям імператриці єлисаветградці мусили жити до закінчення існування царської імперії, на зміну якій прийшла радянська влада, а на зміну кріпацтву, аракчеєвщині, деукраїнізації, антисемітській політиці імперії Романових – сталінські табори”.

Про російські пропагандистські міфи навколо історії Кропивницького-Кіровограда-Єлисаветграда, а також навколо “святого сліду” місцевої фортеці і герба міста писав і відомий громадський діяч, політолог, журналіст, воїн Української добровольчої армії Дмитро Сінченко, який добровольцем пішов на фронт і загинув у боях з російськими окупантами влітку цього року:

“Чим же промили мізки мешканців міста? Озвучу головні симулякри:

У Російській імперії найменування (міст – ред.) здійснювались на честь святих суто формально. Фактично ж, таким чином увічнювались імена монархів. Але навіть формально на честь святої було названо лише фортецю. В назві міста вшановувалась саме імператриця Єлисавета. Жодного храму, названого на честь Єлисавети, в місті не було. Цю святу взагалі не дуже шанують, та й то – лише у католиків. Культ Єлисавети в церквах Московського патріархату розпочався лише після проголошення Україною незалежності.

Місто виникло завдяки фортеці? На справді, все відбувалось з точністю до навпаки. Як і більшість міст, Поділ виник завдяки торгівлі та ремеслам, на основі козацьких поселень на Інгулі. Фортецю будували поруч з містом. Довгий час фортеця не входила в межі міста. Навіть після розформування фортеці, керівництво міста не хотіло брати її на баланс.

Російське керівництво не приховувало, що будувало фортецю передусім для тиску на Запоріжжя і стримування Гайдамаччини. Гарнізон фортеці за всю свою історію не провів жодного бою.

Імператриця (Єлизавета ІІ – ред.), як і всі російські монархи, утискала українське населення, виселяла козаків із обжитих земель, які мали відійти під ту ж таки фортецю, вбивала їх важкою працею на будівництві споруди…”.

Онлайн-питування щодо зміни проімперських герба і прапора у Кропивницькому проводиться з 20 грудня 2024 року по 20 січня 2025 року.

Долучитися і  проголосувати можна за посиланнями:

  • на сайті Кропивницької міськради – ТУТ.
  • на платформі E-Dem – ТУТ.

Оприлюднення результатів опитування: 22 січня 2025 року.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар