Скриньки “Баби Єльки”. У Кропивницькому навчатимуть дітей локальному патріотизму

Громадська організація “Баба Єлька” за пітримки Міжнародного фонду “Відродження” та агенції з розвитку “Хліб для світу” допоможе кропивницьким освітянам впроваджувати “локальний патріотизм” у школах та дитсадках.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

Команда просвітницького руху “Баба Єлька”, що діє на Кіровоградщині з 2018 року, оголосила про початок проєкту під назвою «Підвищення рівня патріотизму вихованців дитсадків та молодших школярів Кропивницької громади» (неофіційна назва – «Скриньки «Баби Єльки»).

За словами координаторки проєкту, голови громадської організації Інни Тільнової, про брак україномовного контенту у школах та садках вона знає не з чуток – одного разу її синові  на уроці музики увімкнули мультик “Відєть музику”, випущений міністерством культури російської федерації. На запитання, чому під час повномасштабного вторгнення педагог обрала саме цей дидактичний матеріал, вона відповіла, що бракує альтернативи.

“З часу мого школярства минуло 30 років і й досі немає альтернативи російському контенту. Я дуже добре пам’ятаю, як у початкових класах у Малій Висці ми під баян співали «Потолок ледяной, дверь скрипучая», моя колега Світлана Листюк має подібні спогади: у Голованівську в школі вони з дітьми виконували “Главное, ребята, сердцем не стареть” , а мій чоловік у сільській школі на Херсонщині вивчив “Ех полним-полна моя коробушка”. І це все було в часи незалежної України!

Через багато років  експансія російської культури продовжилась збройною експансією російської федерації. Очевидно, що це проблема – брак україномовного контенту, а тим паче – брак інформації про місцеву культуру та традиції, яку можна використовувати під час уроків. Ми володіємо такою інформацією і готові нею поділитись”, – прокоментувала ідею проєкту Інна Тільнова. 

471192228-905284811727504-5996367271543350829-n

У ГО «Баба Єлька» стверджують: попереднє опитування вчителів, вихователів та батьків свідчить, що в інформаційному полі та освітньому середовищі бракує доступної інформації та методичних матеріалів, які б допомагали розвивати відчуття національної гідності та патріотизму, а особливо бракує наочних, практичних, роздаткових матеріалів, які ґрунтуються на місцевій інформації і сприяють формуванню локального патріотизму й духовним зв’язкам особистості з її малою батьківщиною. Простий пошук у гуглі доводить це. Натомість і досі в інтернеті існує масив низькоякісних образів, які подаються як традиційні (наприклад, українець – це пузатий дядько в шароварах з червоним носом, українка – жінка у клубній плахті у вінку). Чимало українців, зокрема представників сфери освіти і культури, сприймають ці образи як належне і продовжують їх культивувати у свідомості нових поколінь – дітей, своїх вихованців, учнів.

470804927-905285088394143-8890265703780894316-n

“Таким чином у свідомості дітей народне асоціюється із тим, що має термін «шароварщина», автоматично формується відраза і як наслідок – комплекси меншовартості та низького рівня національної гідності. Ми відчуваємо нагальну потребу змінити ситуацію з низькоякісними методичними матеріалами, відсутністю досвіду і знань у викладачів і викладачок, низьким рівнем адвокації патріотичного виховання на системному рівні і висококваліфікованої включеності у розробку методичних матеріалів, базованих на локальному контексті.

Актуальності проєкту  додає й те, що його мета перегукується з метою Стратегії утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2030 року (постанова КМУ 1322 від 15.12.2023 р), обласної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на 2022-2027 роки”, – коментує завідувачка Етнолабораторії «Баба Єлька», координаторка наукового напрямку ГО «Баба Єлька», к.п.н. Світлана Листюк.

451478495-503358982352159-6420583279877952774-n

Проєкт матиме два умовні напрямки – теоретичний та практичний.

Теоретичний стосуватиметься аналізу наявних документів, пов’язаних із патріотичним вихованням. Практичний має на меті створити так звані «Скриньки «Баби Єльки» – коробки із методичними матеріалами для занять у дитсадках та школах. Туди увійдуть карткові ігри, пазли, набори вибійок, пісенник та флешки із записами майстер-класів із традиційних танців, співів та вибійкарства.

“Базою”, на якій відбуватимуться зустрічі з педагогами, стане Етнолабораторія “Баба Єлька”, проте команда готова до проведення виїзних майстер-класів у дитсадках. Пілотною зустріччю стала зустріч у кропивницькому дитсадку №22 “Оленка”. Там координаторка пісенного напрямку Світлана Буланова та хореографка Наталя Ковальчук навчали методистів та вихователів традиційних колядок, щедрівок та танців, записаних під час експедицій Кропивниччиною.

468754015-600630219291701-1073465088621228528-n

Проєкт діятиме на території Кропивницької громади протягом 2025 року, проте його цілком можливо масштабувати на рівні області, вважають автори цієї ідеї.

Партнерами проєкту стали ГО «Спільна дія», Управління освіти Кропивницької міської ради, обласний Інститут післядипломної педагогічної освіти ім.В.Сухомлинського, факультет педагогіки, психології та мистецтв Центральноукраїнського державного університету ім В.Винниченка.

Читайте також:

Поширити:

Залишити коментар:

коментар