Важливо

У Кропивницькому для дітей і військових показали фільм “Соловей співає”

© скріншот із відео

У Кропивницькому відбувся показ документального фільму про історію лінгвоциду української мови “Соловей співає”. Стрічку продемонстрували кропивницьким школярам, а також дітям із Новоукраїнки та Компаніївського району. Окрім того, ще один перегляд влаштували для військових третього полку спецпризначення.

Про це повідомляє Перша електронна газета.

У Кропивницький фільм привіз режисер Сергій Кримський, а організаторами показу стали видання “Нова газета” та благодійний фонд Станіслава Березкіна “Добротвір”, завдяки якому перегляд для дітей і військових був безкоштовним.

“Ідея фільму з’явилася у 2014 році, коли проти України розгорнулася не тільки збройна, а ще й широкомасштабна інформаційна війна, – розповів під час прес-конференції Сергій Кримський. – Нам хотілося вивести мову з політичної площини, розібрати усі міфи та спростувати їх. Авторам важливо було розмовляти з глядачем мовою фактів, а не емоцій”.

За словами режисера, робота над фільмом тривала три роки. За цей час провели колосальну роботу зі збору інформації та на зйомках, зокрема, закордоном. У фільмі також порівнюють досвід мовної політики Білорусі та Ізраїлю і того, як ставлення до державної мови впливає на розвиток країн.

“На цих двох протилежних прикладах можна побачити, що ставлення до мови має різні наслідки. Спочатку білоруську мову замінили на російську, дали їх образ “сільської”, сприяли зникненню культури. І тепер країна поглинається Росією. Натомість в Ізраїлі – відродження івриту дозволило ствердитися і захищати свої права. Україна зараз знаходиться на роздоріжжі, відстоюючи свою мову, і ми намагалися показати, що нас може чекати”, – додав Сергій Кримський.

Під час перегляду фільму в педуніверситеті, де зібралися понад двісті дітей, очільник Новоукраїнської ОТГ також зазначив важливість мовного питання. За його словами, радянська влада всі роки закладала тези про те, що говорити чужою російською мовою – це “правильно і модно”. Натомість зараз, школярам потрібно розповідати, що в нас є своя мова, якою завжди розмовляли в Україні, і її треба захищати.

“Ні для кого не секрет, що без мови не може бути країни. Зараз на сході наші військові не тільки боронять територію, але ще й захищають мову. Якби вона не була важливою, то не вкладали б росіяни у свою пропагандистську політику щодо мови мільярди доларів. Старшокласники мають розуміти, що в нас є своя мова і її потрібно захищати так, як захищають у всьому цивілізованому світі. Дякую усім, хто був причетний до створення цього фільму, а також благодійному фонду “Добротвір” за організацію показу для дітей”.

Олександр Корінний додав, що завдяки домовленості з режисером фільм “Соловей співає” покажуть для всіх охочих в Новоукраїнській громаді.

Також своїми враженнями поділилися директорка кропивницького НВО №6 Надія Кравченко. Вона зазначила, що на показі були присутні учні 10 класу, які до цього навчалися російською мовою. Із її слів, почути думки цих десятикласників буде особливо цікаво. Вона додала, що ставлення до фільму може бути неоднозначним, однак ця стрічка – це поштовх до розмови.

“Фільм дуже цінний і мені хочеться почути реакцію дітей, дізнатися, що думають вони після побаченого. Такі покази потрібно влаштовувати у школах без помпезностей та урочистостей, аби під час обговорення діти могли вільно говорити про свої враження та відчуття.

Головний посил для них це те, що потрібно цікавитися історією, адже фільм не тільки про мову. Вони можуть не стати мовознавцями чи дослідниками, але питання що і чому відбувається в світі – вони мають собі поставити”, – підсумувала Надія Кравченко.

Окрім того, 11-класниця з Компаніївського району висловила впевненість, що після таких фільмів підлітки можуть зрозуміти, що українська мова – це класно.

“Я б порадила усім подивитися цей фільм. Він пояснює важливість розмовляти українською, пишатися нею і знати своє коріння. Автори зробили велику справу, мене вразила кількість зібраних фактів і документів. Вважаю, що “Соловей співає” потрібно показувати в кінотеатрах та на телебаченні. Цей фільм сподобається усім”.

Нагадаємо, кропивницька співачка потрапила у ТОП українських новинок тижня.

Читайте також: Мова об’єднує: у Кропивницькому відбулась акція на підтримку нового закону

Поширити:

Залишити коментар:

коментар