В Україні оголосили Рух опору капітуляції. Кропивницький підтримує?

Журналістка
Світлана Листюк
Журналістка
@ horyn.info

1 жовтня 2019 року президент Володимир Зеленський оголосив, що в рамках переговорів у Мінську Україна погодилася  на впровадження так званої “формули Штайнмаєра”, яка надає особливий статус окупованим територіям Донецької і Луганської областей та передбачає проведення там місцевих виборів. Після цього країною прокотилася хвиля народних протестів, а ради всіх рівнів заходилися надсилати до Києва звернення із застереженнями від необдуманої капітуляції.

Які можливі наслідки запровадження “формули Штайнмаєра”, досліджувала Перша електронна газета.

Однією з причин страху капітуляції і активізації протестного руху в Україні щодо запропонованої “формули” стали тези російських ЗМІ і сепаратистський сайтів про те, що українська сторона виконує всі умови так званої ДНР і пристає на пропозиції Путіна з “урегулювання конфлікту на Донбасі”.

Зокрема, сторону сепаратистів на згаданих переговорах представляла так звана “голова міністерства іноземних справ ДНР” Наталя Ніконорова. Вона ж і поставила підпис під затвердженням “формули” від імені так званої ДНР.

8e937bdad1b74a1438933830afb2e57c.jpg

А по поверненню на тимчосово окуповану територію Донеччини “типу міністерка” заявила:

 “Нам удалось убедить украинскую сторону согласовать формулу Штайнмайера. — цитує Наталю Ніконорову сайт ДНР-online, — Это можно по праву назвать серьезной дипломатической победой в переговорах на Минской площадке. Украинские представители выполнили все условия российский стороны для проведения саммита “нормандской четверки”.

“Формула” не припинить війну

Що ж таке “формула Штайнмаєра”? Схоже, що цього ніхто не знає, навіть провідні європейські лідери. Так принаймні заявив колишній високопосадовець Пентагону і старший дослідник інституту Байдена Майкл Карпентер.

“Так звана “формула Штайнмаєра” несе загрозу Україні. Вона дуже розпливчаста і дозволяє Росії зняти з себе відповідальність за дії на сході України,— зазначив Карпентер. — Існує дуже багато небезпек і, фактично, Франція, Німеччина і Росія цілковито підтримують її, але ніхто до кінця не знає, що це.

І, звісно, якщо Україна не погодиться на неї, маючи цілковито розумні підстави, тоді Україну можуть звинувачувати у тому, що вона не сприяє консенсусу у вирішенні конфлікту”.

Карпентер пояснює, що “формула” вириває із контексту Мінських угод лютого 2015 року ідею проведення вільних виборів і окреслює її, як ключову умову припинення “конфлікту” на Донбасі. При цьому вона не враховує таких вагомих передумов для чесних виборів і виконання угод, як повне припинення вогню, відведення важкого озброєння з обох сторін, виведення російських бойовиків та регулярних військ РФ.

Пентагонівець наголошує, важливо розуміти, що “формула Штайнмаєра” не прининить війни на Донбасі.

А колишній віцепрем’єрміністр України В’ячеслав Кириленко взагалі назвав її “формулою Путіна”.

Про те, що “формула Штайнмаєра” не вирішить питання припинення війни, бо не передбачає виведення військ, підтвердив і Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко. Та, на відміну від американського й українського колег, він вважає згадану “формулу” “досить простою”.

Вибори. Що буде потім?

1 жовтня 2019 року Президент Володимир Зеленський під час брифінгу спробував пояснити, що розуміє під “формулою Штайнмаєра”:

“Це тимчасовий закон про собливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Він відомий в суспільстві як “Закон про особливий статус Донбасу” і почне діяти на постійній основі, за умови, коли там відбудуться місцеві вибори, проведені згідно Конституції України та Законодавства України” – зазначив Зеленський.

При цьому він наголосив, що Закон діятиме тільки до кінця цього року, тож після цієї дати все нібито має повернутися на свої місця.

Якщо ж вся справа лише у потребі негайно провести вибори і вони нічого суттєво не змінять, то проаналізуймо подальший розвиток подій логічно:

1. Переговори про вибори офіційно ведуться між представниками України і ДНР, яка вже підписала “формулу”. Таким чином “так звана” республіка перетворюється на юридично визнаний політичний суб’єкт – ми, українці, визнаємо владу ДНРії, як законну і легітимну.

2. Росія офіційно в переговорах участі не бере, бо “іх там нєт”, але контролює процес за кулісами ДНРії.

3. Українська сторона знову відводить війська, залишаючи добре укріплені позиції. Бойовики поступово (або не поступово) їх займають, щоб, наприклад, зберегти порядок на залишених українцями територіях.

4. Українська сторона починає виборчий процес в ДНР (формує комісії, друкує бюлетні і т.д.). Все робиться за кошт бюджету України, бо це ж українські вибори, але з людей (голови і члени комісій, спостерігачі, кандидати тощо), запропонованих бойовиками.

5. Вибори проходять не під “дулом кулеметів”, як і обіцяв президент Зеленський, але всі “заходи безпеки” здійснюватимуть представники так званої армії і поліції ДНР. І матимуть на це повне право. Не впускати ж їм на дільниці українських правоохоронців і силовиків – вони ж тепер і самі офіційно визнані (згадайте пункт 1).

6. Всі сторони (Україна, Росія, ДНР, світова спільнота) однозначно визнають вибори демократичними.

Украна – щоб показати цю саму власну демократичність.
ДНР – щоб юридично закріпити своє визнання, отримати політичний вплив в українській політиці і повернути доступ до державного бюджету.
Росія – щоб зняти з себе всю відповідальність за війну на Донбасі, убивства українських захисників, спонсорування бойовиків, розпалювання сепаратизму, Малазійський боїнг і все-все-все. А головне – заявити про неправомірність накладених санкцій і вимагати їх скасування.
Світова спільнота – щоб нарешті відкараскатися від цього Донбасу, зняти з Росії санкції, відновити всі економічні зв’язки і займатися власними справами.

7. Демократично обрані депутати всіх рівнів стають повноцінними учасниками суспільно-політичного життя всієї України і зможуть самостійно приймати будь-які політичні рішення, виявляти ініціативи, розпоряджатися територіями і фінансами. До слова, вони це і раніше робили, тільки не законно, а тепер буде – цілком легітимно.

І врешті, якщо новообрані депутати ДНР вирішать залишити окупований Донбас у якості автономної республіки у складі України, то ми отримаємо переповнену бандидами і проблемами територію, яку треба буде, по-перше, амінстувати (що просто аморально з огляду на завдані нам сепаратистами горе і біди), а по-друге, утримувати і відбудовувати за рахунок державного бюджету, який наповнюється з кишень українських платників податків.

І ніяких претензій українці більше нікому не зможуть висловити. Як і претендувати на повне повернення території Донбасу, покарання Росії за розпалену війну чи сподіватися хоч якусь справедливість.

Українці протестують

Схоже, українці усвідомлюють ризики, пов’язані з прийняттям “формули Штайнмаєра”, адже з моменту оголошення цього рішення люди у різних куточках країни почали масово виходити на центральні площі з акціями протесту.

Не зосталися осторонь і кропивничани. Півтори сотні активістів зібралися на площі Героїв, щоб застерегти владу від безпідставної і передчасної капітуляції у нав’язаній Росією війні.

У Кропивницькому відбулась акція "Ні капітуляції!"

Опубліковано UA: Українське радіо Кропивницький Середа, 2 жовтня 2019 р.

Минулого тижня ряд міських і обласних рад України звернулися до Верховної Ради з листами, у яких засуджували прийняття українською стороною “формули Штайнмаєра”. 4 жовтня таке ж рішення прийняли і депутати міськради Кропивницького. Вони відгукнулися на вимоги громади і зібрали позачергову сесію, на якій розглянули це питання.

Депутати проаналізувати небезпеки, які можуть виникнути через кроки нинішньої влади, і спільно з активістами розробили текст звернення до Президента України та Верховної Ради.

3fe4d2e4aa1dc194377b2226c92775a1.png
@ Міська рада Кропивницького

“Ми, депутати Міської ради Кропивницького, рішуче застерігаємо від спроби використання так званої “формули Штайнмаєра”, що може призвести до втрати Української державності та територіальної цілісності країни”, – йдеться у зверненні.

Депутатський корпус висунув до керівництва держави такі вимоги:

1. Заблокувати ухвалення нової редакції та не допустити продовження дії закону про особливий статус Донбасу без широкого громадського обговорення.

2. Не допустити місцевих виборів на окупованих територіях до моменту повного виведення російських окупаційних військ, роззброєння незаконних збройних формувань, відновлення контролю над кордоном України, забезпечення перехідного періоду терміном на один рік та відновлення повноцінної роботи на цих територіях українських ЗМІ.

3. Не допустити відведення Збройних Сил України з укріплених позицій.

Як на протести і вимоги українців відреагував президент Зеленський, можна подивитися у його відеозверненні:

Звернення Президента України Володимира Зеленського.

Звернення Президента України Володимира Зеленського.

Опубліковано Офіс Президента України Четвер, 3 жовтня 2019 р.

Знову на Майдан?

Учора Перша електронна газета як й інші українські ЗМІ отримали спільну заяву групи активістів із різних куточків країни про початок загальнонаціонального рух опору під гаслом “Зупини капітуляцію”. Офіційним стартом акції буде Народне віче, заплановане на 6 жовтня 12:00 на Майдані Незалежності у Києві.

У заяві активістів зазначено:

“Опір капітуляційним діям сьогоднішньої влади потребує об’єднання і мобілізації зусиль всього українського суспільства, кожного українця по всьому світу, всіх наших союзників. Для цього необхідно гуртуватися в широкий рух проти капітуляції України, який об’єднав би всіх небайдужих людей.

Із цією метою ми ініціюємо започаткування мережі “РУХ ОПОРУ КАПІТУЛЯЦІЇ”. Про організаційні принципи мережі буде оголошено згодом.

Закликаємо усі державницькі сили – у Верховній Раді та поза парламентом – консолідувати свої зусилля і уникати взаємопоборювання. Зараз нас має об’єднувати єдине завдання – застерегти Президента України від принизливої поразки.

Досягнення справжнього, а не позірного миру не може відбутися на підставі “формул” і “домовленостей”, що суперечать Конституції, принципам міжнародного права і національним інтересам України”.

Серед підписантів звернення чимало знаних і шанованих в Україні людей:

Володимир Балух (нещодавно звільнений політв’язень Кремля),
В’ячеслав Брюховецький (почесний президент Києво-Могилянської академії, Герой України),
Сергій Квіт (професор Києво-Могилянської академії),
Дмитро Ярош (командувач Української добровольчої армії), ВолодимирВасиленко (Надзвичайний і Повноважний Посол України),
Роман Безсмертний (колишній член Тристоронньої контактної групи у Мінську),
Уляна Супрун (колишня в. о. Міністра охорони здоров’я України),
Олександр Ушинський (учасник АТО, голова Асоціації дослідників Голодоморів),
Сергій Фоменко (фронтмен гурту «Мандри») та Юрій Журавель (лідер гурту “Ot Vinta!”),  а також юристи, видавці, письменники, громадські діячі, волонтери та учасники АТО-ООС, представники діаспори.

Чи стане це Віче початком нового Майдану і чи долучаться до нього жителі Кіровоградщини – побачимо вже незабаром. Наразі ж достеменно відомо одне: народ і влада в Україні не розуміють один одного і не довіряють. Одні бояться втратити країну, інші – не відомо чи бояться чогось взагалі.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар