Учора, 16 лютого, у Кропивницькому офіційно відкрив свої двері оновлений музей 3-го окремого полку спеціального призначення. Поки що музей знаходиться у чотирьох тематичних кімнатах, але вже у найближчому майбутньому його планують значно розширити – навіть облаштувати вуличну експозицію трофейної техніки.
Про це повідомляє Перша електронна газета.
На офіційне відкриття музею 3-го полку завітали декілька десятків відвідувачів – активісти, волонтери, родичі полонених та зниклих безвісти, а також небайдужі кропивничани. На захід також запросили вокаліста гурту “Широкий лан” Святослава Бойка, який заспівав декілька потужних патріотичних пісень.
Як розповів командир полку, Герой України полковник Олександр Трепак, цей музей був заснований ще у 2012 році, але мав зовсім інший формат. Його створили підполковник Лисенко та підполковник Сєнчев.
“На жаль, хлопці загинули у цій війні. У 2014 році ми втратили їх. На згадку про них одну стіну музею ми залишили у автентичному вигляді”, – розповів командир полку.
За словами Олександра Трепака, музей поділений на 4 тематичні зали:
- Про війська спеціального призначення, їхню історію, завдання та особливості;
- Зала АТО;
- Про оборону Донецького аеропорту;
- Зала пам’яті.
“Ці зали вже два місяці працюють у тестовому режимі. За цей час тут побували вже близько 300 людей. Ми не можемо нікому відмовити. Коли приходять дітки з вчителями, коли звертаються цілі колективи – наші хлопці радо проводять тут екскурсії”, – зазначив Олександр Трепак.
Першу залу командир частини називає “дитячою кімнатою”. За його словами, ці експозиції знайомлять і показують людям, які абсолютно далекі від армії, що таке військова служба:
“Ми хочемо, щоб сюди приходило багато дітей. Щоб вони каталися на цьому парашуті, розбирали цю повітряно-десантну техніку, чіпали макети та розтяжки, брали зброю в руки. Щоб вони доторкалися до тих речей, які у майбутньому має знати будь-який чоловік. Ця зала у ігровій формі дає нашим дітям побачити, чим воюють їхні батьки, брати, діди, сусіди”.
Далі командир “кіборгів” показав присутнім кімнату про участь в антитерористичній операції на сході України. Бійці 3-го полку спецпризначення брали активну участь у обороні нашої держави від російсько-терористичних військ. Спецпризначенці були у боях за Ізварине, Савур-могилу, Бахмут, Іловайськ, Дебальцеве, Донецький аеропорт.
Перехід із першої до другої зали, за словами Олександра Трепака, це портал з експозицією про події Майдану.
“Цей прохід – це Майдан. Ми зробили панель під ногами – це те, що кожен із нас пройшов. Ми не всі були на Майдані, у полку ми інколи навіть не знали, що там відбувається. Під ногами – бруківка і шини з Майдану, які ми привезли із Києва. Це той портал, який став точкою неповернення для всіх і для полку зокрема”, – розповів Герой України.
Командир 3-го полку звернув особливу увагу відвідувачів на два документи, які розміщені на стінах цього “порталу”. Перший – телеграма від керівництва Генштабу, яке у січні 2014 року підштовхувало військових звернутися до тодішнього Президента України Януковича з проханням навести лад у державі (іншими словами – підтримати силовий розгін Майдану). Другий документ – протокол зборів офіцерів полку із відповіддю, яка фактично означала відмову від підтримки дій Януковича.
За словами Олександра Трепака, кожна річ у музеї має свою історію і гідна на окрему експозицію. Полковник також зазначив, що лише із початком війни всі зрозуміли, наскільки важливою є підготовка війська до реальних бойових дій.
“У 2014-му році, будучи командиром 2-го загону, я відправляв своїх хлопців на фронт. 1-го березня ми вантажилися у машини по-бойовому – носили в “Урали” тротил, гранати… Ми вперше у житті отримували бойові боєприпаси для виконання реального бойового завдання. Для хлопців це було, як іграшка, а я тоді вже розумів, наскільки ми були не готові. І наскільки важливою є підготовка людей – готовність до війни. Підготовка наших солдат починається отут, із цих місць – зі шкіл, з дитячих садочків, із цих бесід, із розповідей батьків. Великі місця мають бути місцями сили”, – сказав командир 3-го полку.
Окремий куток у залі АТО займає експозиція речей сепаратистів. Під прозорою підлогою можна побачити багато “колорадських стрічок” (які використовували терористи як певний символ), російські прапори, папаху та кітель кубанського козака, посвідчення бойовиків так званої “ДНР”, уламки російських снарядів тощо.
Олександр Трепак наголосив, що їх спеціально розмістили тут – на підлозі – щоб можна було “топтатися” по них.
У третій залі, яка присвячена героїчній обороні Донецького аеропорту, розміщені зразки та залишки боєприпасів, які прилітали до захисників летовища від окупантів, та пошкоджений прапор України, який тоді майорів на даху ДАПу. Крім того, на мультимедійному дисплеї у цій кімнаті демонструються кадри оборони аеропорту, які були зафільмовані військовими.
Командир кропивницьких спецпризначенців розповів, що бійці 3-го полку перебували у ДАПі від самого початку й до останнього дня оборони – із 7 квітня по 4 жовтня 2014 року. У полку наразі служать 7 військових, які за той період жодного разу не покидали аеропорт.
Олександр Трепак має амбіційні та масштабні плани щодо подальшої розбудови музею – командир спецпризначенців планує його розширити і створити кімнати історії розвитку українського війська, облаштувати вуличну експозицію.
“Тут, у музеї, ми плануємо створити експозиції, які розповідатимуть про становлення української армії починаючи із часів Першої світової війни, УНР, Холодний Яр, УПА та Друга світова війна. У нас вже є зали під ці експозиції. А напроти входу у театр є ворота – цю територію ми незабаром повернемо у власність Збройних сил, і створимо експозицію трофейної техніки. Вона буде відкритою вуличною експозицією”, – поділився планами військовий.
У облаштуванні музею 3-го полку військовим допомагали представники Міжнародного фонду “Відродження” та Національного музею Тараса Шевченка. Представник фонду Григорій Баран, який теж був присутній під час офіційного відкриття музею, розповів, що їхня організація має довгу історію співпраці з 3-м полком – допомагали військовим як волонтери.
“До нас звернулися хлопці і сказали, що є такі речі, які впливають на людей більш потужно, ніж зброя. Саме такою річчю, ми вважали, буде музей. Але ідея була в тому, щоб це був не закритий музей полку – а публічний простір, куди можуть прийти жителі міста, зокрема, школярі. У перспективі ми плануємо тут зробити ще декілька кімнат, у яких буде розповідатися про історію українського війська, і там будуть місця, де можна буде посидіти, поспілкуватися, почитати книжки, попити кави.
Місцева влада пообіцяла виділити частину приміщення, зробити там ремонт. А наше завдання – наповнити це приміщення змістом. Наші партнери з музею Тараса Шевченка зараз розробляють концепцію та ідею цього публічного простору”, – розповів Григорій Баран.
Оновлений музей 3-го полку спецпризначення можуть відвідати усі охочі. Як розповів командир спецпризначенців, раді будуть бачити кожного і приділять час навіть одному-двом відвідувачам. Музей знаходиться на території військової частини, тому аби потрапити туди, треба звернутися на КПП на вул. Кавалерійській (через дорогу від Ковалівського парку та філармонії), або написати у повідомленнях на неофіційну сторінку 3-го полку у соцмережі Facebook.
Слава нашим Героям-живим та віддавшим своє життя за Україну!!!