Важливо

Безкоштовна діагностика учасників АТО у приватних клініках стартує на Кіровоградщині: як, кому і скільки

Люблю писати про хороші, мотиваційні, цікаві історії. Пишу про людей, які хочуть і вміють робити важливі речі. Слідкую за оновленнями в сфері реформ і намагаюся писати про складне простими словами)
Контакт: Facebook Telegram
Ілюстрація

МРТ, КТ, СКТ, коронаровентрикулографія – це дороговартісна діагностика, якої потребують учасники АТО після того, як війна навіть через певний час нагадає про себе симптомами тяжких хвороб. Незабаром військові Кіровоградщини зможуть користуватися цими послугами абсолютно безкоштовно. Облрада уже виділила на це кошти, госпіталь оголосив тендери, а у департаменті охорони здоров’я пропрацьовують алгоритм видачі направлень. На Кіровоградщині готуються до початку нового напрямку підтримки учасників АТО та їх родин: приватні клініки проводитимуть безоплатну діагностику, а у держзакладах стануть безкоштовними дороговартісні аналізи.

МРТ, КТ, СКТ – абревіатури, які розуміють ті, яким ці послуги необхідні для лікування тяжких хвороб. Їхня вартість починається від суми з двома нулями після цифри не менше 5. І це тільки найпростіших видів.

Вартість магнітно-резонансної томографії починається від 800 грн, може бути й 1000 грн, а з підсилювачами – чи не вдвічі вища. Комп’ютерна томографія 600-800 і більше в залежності від типу обстеження. Такі типи діагностики можна робити нечасто (бо вони шкідливі), але без них не обходиться лікування таких тяжких хвороб, як онко, проблеми опорно-рухового апарату тощо.

Звичайний якісний аналіз на вірусний гепатит коштує до 200 грн і його можна зробити навіть у рамках державної програми. Але, за умови позитивного показника, потрібне буде кількісне визначення. Для такого аналізу потрібна дороговартісна полімеразна ланцюгова реакція, а вартість проведення такого обстеження починається від 500 грн. А деяких видів – навіть від 1000. Такий аналіз робиться перед лікуванням та як контрольний забір після вживання препаратів. Тож це щонайменше два аналізи.

Отака коротка характеристика діагностик, які скоро стануть безкоштовними для учасників бойових дій Кіровоградщини та членів їх родин.

Передісторія

Під час травневої сесії депутати облради виділили 12 млн грн на потреби охорони здоров’я, збільшивши видатки на медикаменти, харчування, екстрену медичну допомогу. Зокрема, 2 мільйони запланували спрямувати на забезпечення сучасною медичною діагностикою учасників АТО та 1,2 млн грн на придбання медичного обладнання для обласних медичних закладів для дороговартісної діагностики цієї ж категорії людей. Цю статтю бюджету додали у Програму соціального захисту учасників АТО і членів їх сімей, відповідальним за яку є департамент соціального захисту. Програма передбачає і напрямок, відповідальним за який є департамент охорони здоров’я. Але розпорядником коштів облрада визначила обласний госпіталь і саме він буде купувати ці послуги у приватних закладів.

Напередодні внесення пропозиції про збільшення фінансування для цього напрямку у Кропивницькому засідала робоча група, яка прописала основні потреби на дороговартісну діагностику цієї категорії.

“До робочої групи увійшли громадські організації, які виявили бажання працювати над програмою (зокрема, “Коловорот”), учасники бойових дій (у тому числі чорнобильці, які входять до цієї категорії). Крім того, були представники департаменту фінансів, соціального захисту, охорони здоров’я”, – розповідає директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко.

Олег Рибальченко / persha.kr.ua

Проаналізувавши, які потреби покриваються державною програмою підтримки учасників АТО, робоча група визначила додаткові напрямки, що потребують фінансування:

“Враховуючи специфіку захворювань учасників АТО, ми визначили, що дуже часто виникає потреба в обстеженні їх на ті речі, які не покриті державним фінансуванням (яке забезпечує пільгові обстеження та медикаменти – ред.). Вони всі хочуть отримувати комп’ютерну, магнітно-резонансну діагностику в приватних закладах, оскільки саме там рівень обладнання кращий, ніж у бюджетних установах. Наприклад, якщо у нас звичайний комп’ютерний томограф, то подібний апарат у приватних клініках уже підсилений, більш сучасний”, – каже Олег Рибальченко.

Комп’ютерний томограф / Ілюстрація

До того, як облрада виділила кошти на закупівлю послуги, учасників АТО обстежували у деяких клініках завдяки усним домовленостям – проводили обстеження з пільгами або безкоштовно. Проте кількість пацієнтів почала збільшуватися і було прийняте рішення переводити співпрацю у юридичну площину – за рахунок закупівлі послуги. Робоча група визначила пріоритетні напрямки, а департаменти економіки та охорони здоров’я визначили приблизну кількість пацієнтів та прорахували вартість послуг для цих категорій. Крім діагностики у приватних клініках обрали також два напрямки, які можуть забезпечити державні медзаклади області – для них потрібно закупити витратні матеріали. Мова йде про кардіопатологіїї (на базі кардіодиспансеру) та на вірусні гепатити категорій В й С (Кіровоградська обласна лікарня).

“У послугу приватної клініки входить: витратні матеріали, заробітна плата персоналу, комунальні послуги, і, звісно, прибуток. У даному випадку (державні лікарні – ред.) ми маємо ангіограф, зарплата та компослуги фінансуються з бюджету. Тож залишається докупити лише витратні матеріали на ту кількість людей, які можуть прийти. Це ми говоримо про кардіопатології і про лабораторію (кількісний аналіз на гепатит – ред.), – каже Олег Рибальченко.

Таким чином, планується закупівля лабораторних реактивів, які будуть у повній мірі забезпечувати безоплатну діагностику. Крім того, є один напрямок, за яким передбачено і лікування – це вірусні гепатити. Виділили 200 тис. грн на препарати рибавіріну. Взагалі закупівля цього препарату проходить у рамках фінансування з держбюджету, проте, за словами Олега Рибальченка, цієї програми не достатньо для потреб області. Тож прийняли рішення для цих пільгових категорій дофінансувати її з обласного бюджету.

Скільки пацієнтів зможуть скористуватися послугами?

За даними звітів усіх медзакладів Кіровоградщини, на сьогодні в області зареєстровано більше 9000 учасників АТО. Департамент охорони здоров’я подав запити до керівників центральних районних лікарень із питаннями: скільки було проліковано людей за цей час та з якими проблемами вони зверталися найчастіше. Таким же методом визначили, що змогли виконати можливостями державних медустанов, а що ні.

“Наразі ми визначили мінімальний обсяг (у розрахунку на кількість пацієнтів – ред.) і дуже сподіваємося, що за рахунок тендерів кількість закупівель збільшиться. У Дніпрі, Одесі, Чернівцях купували послугу, як ми. І її вартість була на 50-100 грн менша, ніж ринкова для звичайних пацієнтів. Тому ми також очікуємо економії”, – каже Олег Рибальченко.

Прорахувавши приблизну кількість пацієнтів, які потребували дороговартісної діагностики ряду напрямків, департамент визначив скільки послуг та витратних матеріалів потрібно купити.

Наразі передбачено мільйон гривень на МРТ, СКТ, КТ у п’ятьох варіантах (за рівнем поглибленості вивчення) для 600 осіб. Сьогодні, 29 червня, проходить тендер.

Скрін з prozorro.gov.ua станом на 27.06.2017

Витратні матеріали на аналіз гормонів щитоподібної залози розраховано на 400 осіб. Адже ендокринологічне обстеження цього типу – теж дороговартісне. Використовуються приватні структури, оскільки вартість досить висока: і самого апарату, і витратних матеріалів.

Діагностика вірусних гепатитів В і С – 3500 особи у рік. Варто відзначити, що якісний аналіз на гепатит (перевіряє наявність вірусу) можна зробити у лікарні будь-якого рівня. Це вважається первинним аналізом і для нього не потрібні дороговартісні матеріали. Тут же розраховані витратні матеріали для кількісного аналізу:

“Після того, як у якісному аналізі лікар виявить підозру на активний процес вірусного гепатиту, він направить пацієнта на консультацію інфекціоніста, обласного гепатолога на кількісне обстеження. Передбачається, що цей вид аналізу призначатиметься тим, кого направлять на лікування. І для того, щоб контролювати аналіз після лікування, буде проводитися контрольна перевірка. Тут буде перевірятися рівень вірусів у крові: повне, неповне одужання, ремісія тощо”.

До речі, під час діагностики вірусних гепатитів (за бажанням пацієнта) може бути визначений імунний статус – в протоколі декілька обстежень ідуть паралельно.

Разом з тим, передбачено витратні матеріали для 3000 осіб на обстеження для виявлення антитіл до вірусу СНІДу. Взагалі таке обстеження передбачено безкоштовно в рамках державної програми. Тож цей пункт виділено для того, аби збільшити кількість досліджень та повністю забезпечити цю пільгову категорію усіма видами діагностики.

Окрім того, передбачено додаткові витратні матеріали для обстеження на гепатит та СНІД  учасників АТО, які лікуються безпосередньо у госпіталі для ветеранів війни – це 400 пацієнтів у рік.

“Якщо пацієнти лікуються у госпіталі, то в обласну лікарню їх гнати не будуть. Тому маємо такий розподіл – основна частина матеріалів купується для обллікарні, але передбачається додаткова частка для обстеження пацієнтів госпіталя”, – розповідає Олег Рибальченко.

Коронаровентрикулографію і кардіохірургічні операції профінансували на півроку для 45 пацієнтів. Витратні матеріали купуватимуться для Кіровоградського обласного кардіодиспансеру, потужності обладнання якого достатньо, аби не шукати кращої якості послуги у приватній клініці. Обстеження цих 45 пацієнтів обійдеться облбюджету у 400 тис. грн.

Чоловіки віком за 40 років, які декілька років пролікувалися, потрапляють у зону ризику, зокрема, онкозахворювань. Аби вчасно виявити захворювання, для них передбачили діагностику 1500 пацієнтів на простатоспецифічний антиген – на предмет ранньої діагностики захворювань прямої кишки.

Після того, як будуть проведені усі закупівлі, на реалізацію програми лишиться півроку. Директор департаменту стверджує, що розрахунки були проведені “з запасом”, тож вони повністю покривають усю потребу зазначених пільгових категорій в області:

“Ті кошти, які лишаться, перейдуть на цю ж статтю бюджету наступного року. Окрім того, уже зараз ми маємо визначити, скільки коштів нам треба на наступний рік, оскільки ця програма буде діяти на постійній основі. Ми розуміємо, що й кількість пацієнтів може збільшуватися, тож потреба буде стабільною”.

Проте, за словами Олега Рибальченка, велику частку пацієнтів пільгових категорій складали військові, які потрапили у АТО добровольцями – під час відбору їх не обстежували на профприданість. Саме тому у зону бойових дій потрапляли люди, які, можливо, мали патології, що є абсолютними протипоказаннями для служби в ЗСУ. І зараз більшість із них уже пройшли попередню діагностику, тож її потребують лише ті, хто проходить лікування. Отож, наразі, коли усі військові потрапляють до зони АТО тільки після повного обстеження, кількість пацієнтів так стрімко не зростатиме.

Варто відзначити, що немає обмежень щодо того, скільки разів пацієнт може скористатися правом на безкоштовну діагностику. Проте тут варто врахувати, на скільки це безпечно. Наприклад, навіть одноразовий звичайний рентген (який робиться під час запалення легень) дає річну дозу опромінення. А такі  дослідження, як КТ, наносить ще більшу шкоду здоров'ю, тож за потреби повторного проведення цього дослідження варто врахувати ризики:
"Якщо МТР вважається таким, що ніякої шкоди не приносить, то комп'ютерна томографія - це опромінення. Наголошую, є норми  - скільки разів у рік людині можна його проводити. Доза опромінення прописується в медичній карті і відслідковується. Взагалі у приватних закладах це не фіксується, але у цій категорії це питання буде у нас на контролі", - каже директор департаменту охорони здоров'я.

“Маршрут” послуги

Щодо процедури, як буде прокладений маршрут “надання послуги – оплата”, ще є багато питань, оскільки ця система у великій мірі залежатиме від переможця тендеру. Проте, за словами Олега Рибальченка, цей маршрут буде будуватися максимально простим для пацієнта. Наразі відомо, що оплата послуги буде виключно у компетенції розпорядника коштів – Кіровоградського обласного госпіталя для ветеранів війни. Пацієнт матиме направлення, яке гарантує йому безоплатну діагностику. А те, як саме буде оплачуватися його послуга, на пацієнта не вплине.

Оскільки фінансування йде із обласного бюджету, направлення на діагностику даватиме фахівець обласного рівня. Основна частина цих лікарів працюють у госпіталі, а яких там немає – медики інших закладів третього рівня. Проте наразі невідомо, чи поставить переможець тендеру умову про те, що направлення має бути завірене головним лікарем госпіталю. Саме наявність цієї умовно “фінальної” ланки залежить від переможця тендеру. Загальний же маршрут уже відомий.

“Усі території будуть направлятися на третій рівень – остаточне направлення на безкоштовну діагностику будуть робитися в обласному центрі. Умовно, кожен лікар будь-якого рівня може направляти пацієнта на безкоштовну діагностику, але він має “замовити” консультацію у фахівця обласного рівня: нейрохірурга, онколога тощо. І саме він буде визначати категорію діагности (із п’яти наявних рівнів поглибленості дослідження – ред.).

Пацієнти госпіталя таких маршрутів долати не будуть, оскільки вони уже знаходяться під наглядом лікарів медзакладу третього рівня.

Оскільки розпорядником коштів є госпіталь, саме він має контролювати послуги і направлення на них. Адже “будь-які папірці” мають бути завірені компетентною особою, аби слугувати фінансовим документом для відносин з постачальником послуг. За словами Олега Рибальченка, розглядається варіант створення комісії, яка роздасть повноваження визначеним лікарям, які, відповідно, матимуть право давати направлення без завірення:

“За вимогами звіту, усі процеси мають підсумовуватися комісією. Ми думаємо, що вона буде працювати місяць, як комісія, яка буде визначати основні показання та звернення. А потім роздасть ці направлення обласним фахівцям. Комісія має визначити потребу у кожному виді цього обстеження на місяць”.

Проте переможець тендеру може поставити умову, що приймає тільки документи, завірені головним лікарем госпіталя. А, можливо, розпорядник коштів просто оплачуватиме послугу за підсумком звіту виконавця – приватної клініки.

Контроль за тим, аби під тегом “приховано” на безкоштовну діагностику не потрапляли люди “люди з вулиці”, покладається на приймаючих лікарів. За словами директора департаменту, система роботи із пільговиками не є новою для медичної галузі:

“Чи дійсно це учасник АТО, як і інших пільговиків, контролюється через реєстрацію посвідчення на кожному етапі – скрізь записується номер посвідчення. Для медичної галузі і для перевіряючих структур механізм контролю за пільговими категоріями не є новим, адже і раніше учасники бойових дій проходили лікування, користувалися пільговими ліками або процедурами”.

У даній програмі передбачили також варіант для людей, які не встигли отримати посвідчення. Тоді для підтвердження права на безоплатну діагностику може бути довідка від командира частини, де військовий проходив службу. Це стосується у першу чергу пацієнтів, які потрапили до госпіталя:

“У програмі ми прописували пільги для учасників АТО. У такому випадку не обов’язково мати посвідчення, якщо людина лікується у стаціонарі, це може бути довідка від командира частини. Головне – отримати підтвердження, що людина була в АТО. Крім того, це ж медицина: тут може бути і людина без свідомості, і тому подібне”.

Фактичне виконання процедури контролюватиметься через так зване “опитування”, а також через записи у амбулаторних книгах. Відповідальною за це буде людина, яка дає або завіряє направлення. Олег Рибальченко порівнює таку систему із контролем виконання програми “Доступні ліки”.

“Наприклад, лікар, який підписав договір із аптекою, бере звіт з фактичних отоварених ліків і звіряє з документацією: виписувалися ці ліки в амбулаторних картах чи ні. У нашому випадку, зокрема, волонтери “Коловороту” були покликані для того, щоб вони питали в самих хлопців, чи проходили вони цю процедуру насправді. Це стандартні ризики, але їх можна контролювати. Якщо будуть підстави звинувачувати якусь зі сторін договору в нечесності, тоді ми будемо змушені просити пацієнта брати якийсь “корінець” для зворотнього зв’язку”.

Облік фінансового звіту готуватиме тендерний комітет розпорядника коштів, який має підтвердити використання коштів.

Коли старт?

За словами директора департаменту охорони здоров’я, усі закупівлі планують завершити до кінця червня. Наприклад, аукціон на купівлю послуги МТР проведуть 29 червня. Відповідно, ще близько 10 днів передбачено на оскарження, потім – будуть заключатися договори. Фактично система безоплатної діагностики очікується з 15 липня.

Після завершення процедури закупівлі інформацію до лікарів доводитимуть адміністративними способами – будуть розіслані розпорядження. Населення інформуватимуть через ЗМІ. Зокрема, планується прес-конференція за підсумками напрацьованого алгоритму.

“Наразі вже можна формувати першочергову потребу – провести обстеження. Лікарі можуть сказати приблизний час і тип обстеження, але не назвуть місця”, – каже Олег Рибальченко.

Такий проект для Кіровоградщини є новим, тож зараз виникають деталі, які можна буде зібрати у чіткий порядок дій тільки спробувавши їх реалізацію.

“Є приклади інших міст, але вони не є обласними. Ми знаємо програму Одеси, яка для міських жителів. І там усі, хто знаходиться у лікарні швидкої медичної допомоги, проходять безкоштовно, а у нас ця програма працюватиме на обласному рівні”, – каже Олег Рибальченко.

Директор департаменту охорони здоров’я каже, що для спрощення процедури, цей проект можна розбити на райони. Це спростить процедуру і фінансування, і отримання направлень:

“Ми зараз плануємо запустити загальну систему. А далі пропонуємо подібну в кожному районі. Відповідно до потреби, район може купувати послугу для свого пацієнта. Частина з них може бути локалізована в обласному центрі, але деякі обстеження можуть бути виконані і на місцях. До прикладу, обстеження на вірусні гепатити може бути не в обллікарні, а в звичайній ЦРЛ, якщо обладнання дозволяє. Просто там буде трохи менша кількість пацієнтів”, – додає Олег Рибальченко.

Тож зараз на Кіровоградщині готуються до запуску масштабної системи надання дороговартісних послуг для учасників бойових дій та членів їх родин. Тендери уже оголошені, закупівлі проводяться, а система прописується. Уже у середині липня планується старт програми, у рамках якої можна буде отримати безкоштовну діагностику у приватних клініках, а також пройти аналізи, які раніше доводилися оплачувати із власної кишені.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар

3 коментаря до Безкоштовна діагностика учасників АТО у приватних клініках стартує на Кіровоградщині: як, кому і скільки

  1. Діагностика не “безкоштовна”, а оплачена за рахунок податків, зібраних з жителів області в обласний бюджет. Вона може бути без(о)платною для воїнів АТО, але ніяк не безкоштовною.

  2. Это хорошо , но вас не беспокоить , что население Украины настолько специалисты ,что не могут сделать аппарат МРТ .
    Может кто-то ,кого-то обманует ,что у нас есть образование ?
    Да дипломы дают ,но за что ? , точно не за знания . за времяпровождения и то ,что ты научился лебезить и плакаться .

Коментарі заборонені.