Експерт з енергоефективності: “Клаптикове утеплення зруйнує ваш будинок”

Питання утеплення помешкань у холодну пору року досягає піку своєї актуальності. Як утеплитися з  максимальною користю для себе та мінімальною шкодою для сусідів і самого будинку, розбиралася «Нова газета».

Замінюємо вікна

Згідно з інформацією проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні», через вікна «вилітає» близько 20-30% усього тепла будинку. Тож, аби зберігати у побуті комфортний температурний режим і зменшити витрати на опалення, у першу чергу рекомендується звернути увагу на вікна. Особливу увагу приділіть їхнім енергозберігаючим властивостям. Мінімальні вимоги до характеристик встановлюються Державними будівельними нормами (ДНБ). Відповідно до змін №1 ДНБ В.2.6-31:2006 «Теплова ізоляція будівель», територія України поділена на дві кліматичні зони. Для Кіровоградщини, яка належить до другої кліматичної зони, державні будівельні норми передбачають мінімальне значення супротиву теплопередачі вікон у житлових приміщеннях не менше 0,75 кв.м. К/Вт., що відповідає вікнам із класом енергетичної ефективності А2 і вище. Крім цього, для додаткової теплоізоляції практикують закачування у склопакет інертного газу.

Якщо ж коштів на заміну вікон немає, можна обійтися дрібним побутовим утепленням. Для цього варто використати такі ущільнювачі як пористу гуму чи вовняну мотузку, але в жодному разі не канцелярський скотч. За результатами вимірювань проекту USAID, витрати інфільтраційного повітря (теплова енергія, яка нагріває холодне повітря, що проникає крізь нещільності до приміщення – Ред.) у разі ретельного ущільнення вікна зменшуються у 2-3 рази.

Шукаємо альтернативу газу

Опалювати своє помешкання, а разом із тим економити, можна за допомогою твердопаливних котлів. Першочергову роль у виборі котла відіграє кількість води у системі опалення. Крім цього, варто враховувати рівень тепловтрат помешкання, який залежить від товщини стін будівлі та матеріалу, з яких вони виготовлені. Загалом, площа опалювального приміщення – це останній чинник, за яким необхідно обирати твердопаливний котел, зазначає Олена, консультант заводу-виготовлювача твердопаливних котлів «ТеплоТехнік».

«Сам котел краще обирати із чавунними колісниками, оскільки вони недорогі, їх багато на ринку і їх дуже легко замінювати. Класичні побутові котли через просту конструкцію не потребують обшивки, яка тільки здорожчує продукт. Вона застосовується лише для піролізних та котлів довготривалого горіння, де без неї ефекту довготривалого горіння не буде. Теж варто знати, що, чим більша топка, тим краще. Хоча якщо досягти більшої теплової віддачі від палива, то, чим його менше, тим більше тепла ви отримуватимете», – зазначає Олена.

За її словами, найкращий варіант палива для котла – антрацит, проте через проблеми вітчизняної вугільної промисловості та високі ціни на вугілля населення поступово починає переходити на дрова. Їх можна використовувати будь-які, однак деревина має бути сухою, а її вологість не повинна перевищувати 20%. Також краще не використовувати деревину смолянистих порід, оскільки вони засмічують сам котел, димохід і не дають такої великої тепловіддачі, як, наприклад, дуб.

«Існують також котли зі зварювальною поверхнею і без неї. Побутує думка, що крізь зварювальні шви тепло втрачається, однак це не так. Якщо димохід із гарною тягою, то зварювальні поверхні абсолютно не страшні. За стандартом, димохід повинен бути не менше 7 метрів від рівня колісників. Сам котел повинен знаходитися на відстані не менше 50 см від стіни і стояти на рівній жаростійкій поверхні (жаростійка плита чи залізобетон)», – додає Олена.

Ще одним важливим моментом є правильне підключення твердопаливного котла до системи опалення, не пошкодивши його при цьому. Якщо у вас закрита система опалення, перевірте справність запобіжних клапанів, через які виходить зайвий тиск.

Утеплюємо свій будинок правильно

Бажання окремих жителів багатоповерхівок утеплити свою квартиру, таким чином зменшивши витрати за опалення, може нести у собі загрозу для усього будинку. Мова про клаптикове утеплення, яким рясніють висотні житлові будинки України. Головні аргументи на його користь – дешевизна, швидкість і незалежність від сусідів. Однак це не панацея, а, скоріше, навпаки.

Про шкоду клаптикового утеплення «Нова газета» поговорила з Дмитром Леськівим − експертом з енергоефективності та енергозбереження Асоціації «Енергоефективні міста України». За його словами, системи вентиляції у старих будинках не розраховані на те, що будинок буде утеплений, а тому тепле повітря з приміщення після утеплення починає шукати найлегший спосіб виходу, знаходячи його на межі утепленої та не утепленої ділянки.

«Оскільки в холодну пору тепле повітря має більшу вологість, ніж вуличне, воно, проходячи крізь стіни, залишає вологу у товщі стіни. При мінусовій температурі на вулиці ця волога перетворюється на лід, а з настанням тепла тане. Таким чином відбувається руйнування зовнішньої огороджувальної конструкції будинку, – пояснює небезпечний процес Дмитро Леськів. – Звичайно, за рік чи два негативного ефекту від такого утеплення не помітите, але років через 10 ви гарантовано станете свідком, що на стику вашого ізолюючого матеріалу і оголеної ділянки стіни конструкція будинку почала руйнуватися».

Дехто вдається до клаптикового утеплення в надії зменшити рахунки за опалення. Але чи дійсно це так, крім випадків, коли у квартирі встановлене автономне опалення? На думку експерта, при цьому виді утеплення про зміну рахунків мова взагалі не йде.

«Для цього теплопостачальна організація повинна знати, що ви утеплили свою квартиру і повинна подати в цю квартиру менше тепла, але навіть теоретично – це неможливо. Тому той об’єм тепла, що подавався з урахуванням усього неутепленого будинку, подаватиметься і надалі, будівля буде його споживати, а мешканці – платити по виставлених рахунках», – пояснює Дмитро Леськів.

Теоретично ж платити менше за опалення можна. Але, крім клаптикового утеплення, доведеться:

1. Розщедритися на придбання теплового лічильника, який можна встановити лише за наявності горизонтальної розводки системи теплоподачі у будинку, яка, як правило, присутня лише у новобудовах, зведених декілька років тому. При вертикальній розводці теплоподачі встановлювати теплові лічильники заборонено.

2. Встановити регулятори температури на всі радіатори у помешканні.

Заміна розводки, сам тепловий лічильник і регулятори (термостатичні клапани + термостатичні головки) на радіатори – задоволення не з дешевих.

Небезпека від клаптикового утеплення очікує і на тих, хто його проводить. За словами експерта, утеплюватися потрібно лише після проведення енергоаудиту. Спеціалісти підкажуть тип ізолюючого матеріалу і товщину, яку необхідно застосувати під конкретне помешкання, систему рекуперації, яку зазвичай дуже бажано буде встановити, та інші заходи, що будуть найбільш ефективними саме для вашого помешкання. Ще особливо важливо віднайти відповідального підрядника, оскільки навіть з найкращим матеріалом, але при неякісному монтажу замість бажаного комфорту у квартирі можна отримати суттєве підвищення рівня вологи, плісняву і, як наслідок, – погіршення умов перебування в приміщенні та зростання рівня захворюваності мешканців квартири. Про це теж мало говорять і ще менше – знають і звертають увагу.

Як зазначає Дмитро Леськів, у більшості людей термомодернізація обмежується встановленням ізолюючого матеріалу на поверхню зовнішньої огороджувальної конструкції. В кращому випадку хтось додумується заізолювати підвальне приміщення і горище. В особливих випадках ще замінюють вікна. І на цьому термомодернізація закінчується.

“Але є ще декілька ключових чинників, які вливають на якісну термомодернізацію будинку. По-перше, це розрахунок і встановлення систем рекуперації повітря в будинку (централізованих або децентралізованих). Це досить недешевий захід, окупність його в більшості випадків низька, але, на мою думку, він є обов’язковим для будівель, які термомодернізуються. Від якості (і наявності взагалі) цих систем в першу чергу залежить якість повітря в приміщеннях будівлі і як основний наслідок – присутність та активне поширення або відсутність хвороботворних бактерій та грибків.

По-друге, коли ви термомодернізуєте будівлю, в більшості випадків, для уникнення (зменшення впливу) містків холоду, виникає необхідність перенесення віконних конструкцій в глибину ізолюючого матеріалу (тобто назовні, часом – за межі стіни). Тому не раджу спочатку міняти вікна, а потім утеплювати стіни. Краще це зробити одночасно, в комплексі.

Варто також приділити увагу регулюванню та балансуванню внутрішньобудинкової системи опалення, заміні труб в будинку всюди, де в цьому є необхідність, та встановленню регулювальних клапанів. Якщо мова йде про термомодернізацію будинку, який забезпечується теплом від центральної системи теплопостачання, то необхідно буде ще поставити індивідуальний тепловий пункт. Після всіх цих досить недешевих і складних процедур ви отримаєте дійсно якісний результат”, – зазначає експерт.

За його словами, оскільки на кінцевий результат впливає багато чинників, дуже важко говорити, наскільки комплексне утеплення всього будинку підвищує його енергоефективність, проте, якщо говорити загально, ця цифра може сягнути від 20-30% покращення до покращення (зменшення енергоспоживання) в 10 разів.

Невеликі хитрощі домашнього утеплення

Якщо ж ваші сусіди не виявляють бажання об’єднувати зусилля навколо комплексного утеплення багатоквартирного будинку, ви можете зберігати тепло у своєму помешканні самостійно, не вдаючись при цьому до клаптикового утеплення. Ось декілька простих способів зберігання тепла від Дмитра Леськіва:

1.Якщо будинок не новий, варто переглянути свою систему опалення. Навіть найкращі радіатори з роками через неякісний теплоносій засмічуються. Тому їх знімають, промивають і прочищають. Тепловіддача від них стане набагато кращою. Можна також замінити старі залізні радіатори на сучасні алюмінієві, біметалічні або чавунні. Але пам’ятайте, що вони не повинні бути зафарбовані сантиметровим шаром фарби. Чим більше фарби, тим менша у них тепловіддача.

2. Не закривайте радіатори ширмами, тумбочками і шторами.

3. Наклейте на стіні позаду радіаторів спеціальний екран із алюмінієвої фольги (саме алюмінієвої, бо часто недобросовісні продавці продають екрани з лавсанової (пластикової) фольги). Це дозволить підняти температуру у приміщенні на 1-1,5 градуса.

4. У вечірній час щільно закривайте шторами вікна. Це суттєво зменшить тепловтрати через вікно і збільшить температуру на 2-3 градуси. Встановлення зовнішніх жалюзі чи ролетів ще більше посилить цей ефект.

“Знову ж таки, ніхто не забороняє замінити вікна. При цьому заміні 90% успіху залежить від правильного монтажу. Слідкуйте, щоб монтажники вибивали саме такий отвір, який мінімально потрібний під монтаж вікна, а не вдвічі більший. Адже отвір навколо вікна заповнюють монтажною піною і, якщо її не закрити протягом 2-3 тижнів (не захистити від вологи і сонячних променів), піна руйнується. Коли піна починає міняти колір, вважайте, що навколо вашого вікна утворилася суцільна дірка, через яку безперешкодно починає проникати холод і волога”, – наголошує Дмитро Леськів на необхідності правильного облаштування відкосів.

Наостанок він зазначає, що у більшості випадків у багатоквартирних будинках через неможливість встановити індивідуальний тепловий лічильник усі заходи з термомодернізації зводяться до підвищення температури повітря у помешканні. Тож термомодернізацію є сенс робити у тих випадках, якщо у квартирі холодно. Зменшити рахунки з їхньою допомогою скоріше за все не вдасться.

До речі! За проведення клаптикового утеплення для власників квартир та виконавців робіт передбачена адміністративна відповідальність. Залежно від конкретного порушення застосовані санкції можуть бути такими:

• стаття 96 «Порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва» передбачає штраф у розмірі від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

• стаття 150 «Порушення правил користування житловими будинками і жилими приміщеннями» – штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

•  стаття 152 «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів» –штраф від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім цього, зобов’язання сплатити штраф не звільняє від обов’язку усунути саме порушення, у тому числі демонтувати клаптикове утеплення.

Олег КОЗУПЛЯКА

Поширити:

Залишити коментар:

коментар

4 коментаря до Експерт з енергоефективності: “Клаптикове утеплення зруйнує ваш будинок”

  1. Эти спецы уже задолбали. Сам сидит падла либо с газовым либо с центральным отоплением и учит-меняйте на твердотопливные котлы. А может он расскажет где хранить дрова, куда девать золу, кто будет загружать котлы, кто будет разгружать и можно ли отъехать от котла на 3-4 дня? Сколько был в Германии, ну не видел я дровяного экологически “чистого” и вонючего отопления. Да порчу запаха воздуха тебя соседи засудят.

  2. Это не эксперт, а дурак я утеплил квартиру и поставил краны на отсечение батареи пошёл в теплосеть согласовал проект и уменьшил тепловую нагрузку на 49% потом утеплил офис 100м2 и уменьшил нагрузку почти в 3 раза ( пол ,потолок стены окна предоставил сертификаты, сейчас 100 м2 стоит 1020грн с НДС за ноябрь). Поэтому наслушайте теоретиков утепляйтесь частично как угодно главное достигайте комфорта и экономьте деньги.

  3. С учетом того, что теплоноситель тэс до нужной температуры не подогревает, просто замена окон не спасает. А утепление наружной стены согласно дбн обеспечило температуру внутри помещения на 5 градусов выше (в нашем случае), теперь иней на волосах ночью не выпадает и температура ниже 20 не бывает даже в лютые морозы.

  4. Не знаю, как насчёт вреда от такого утепления, но точно могу сказать, что эффект утепления гораздо меньше, чем если бы утеплялись всем подъездом. В соседнем доме так сделали, так, говорят, что в целом стало намного теплее – не только в самой квартире, но и в нежилых помещениях дома. А если это многоквартирный дом и есть ОСББ, то вообще проблем быть не должно.
    У нас такого пока нет, так что мы локально, только для своей квартиры, купили электрические нагревательные системы – http://rdmarket.com.ua на этом сайте заказывали теплый пол и панельные нагреватели, так как наше центральное отопление зимой едва-едва дает +16 С. Была бы возможность, мы бы его вообще отключили – толку никакого, зато цены просто нереально высокие.

Коментарі заборонені.