“Баба Єлька” зняла ролик про писанкарство Кропивниччини для “Патріотичної скриньки”

У межах проєкту “Патріотична скринька”, який впроваджує ГО “Баба Єлька”, зняли відео про писанкарство Кропивниччини.

Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на сайт “Баба Єлька”.

Відомо, що ролик стане одним із багатьох методичних матеріалів про традиційні локальні ремесла, які  увійдуть до “Скриньки “Баби Єльки”,  щоб допомогти педагогам урізноманітнити патріотичне виховання школярів та дошкільнят.

Перший майстер-клас із писанкарства провела відома майстриня Ірина Михалевич для 8-річного учня Ліцею “Науковий” Святика.

Майстриня обрала писанку “Половина яблука” із села Плетений Ташлик колишнього Маловисківського, а зараз Новоукраїнського району.  У відео показали основні моменти створення писанки за порадами майстрині.

3

Для розпису знадобилися  традиційний писачок, бджолиний віск та натуральні рослинні барвники – марена красильна, бузина й пижмо.

“Свічку запалили, щоб розігрівати бджолиний віск, а потім умивати писанку. Для роботи потрібні яєчка сирі або видуті. У музей сирі писанки не приймають. Якщо для великоднього кошика, то відварюємо яйце і розписуємо його. Яєчко треба зігріти в долоньках, якщо воно сире, то точно буде холодне, бо там всередині волога. Працювати краще над серветками, щоб не забруднити стіл. Починаємо роботу з того, що звикаємо до яєчка. Писачок тримаємо як олівчик у правій руці, а яєчко в лівій. Яйце тримаємо міцно, всіма пальчиками”, – розповіла пані Ірина.  – “Дідик, шаралик, ржун, мигулка, кістка – так колись у давнину називали писачок. Спочатку потренуємось на папері, а тоді переходимо на яєчко. Починаємо з маківки яйця і ведемо до себе доріжку. Писанка не любить поспіху, їй треба присвятити час. Одним махом не вийде написати доріжку, рухаємось невеликими відтинками. У писанці все важливо: як ми пишемо і що ми пишемо. У цьому символі цікаво, що тут всі доріжки дугоподібні. А також гілочки, і стовбур”.

1

Робота над писанкою тривала кілька годин, адже яскравість кольорів залежить від тривалості перебування яйця в природних барвниках.

2

Проєкт «Підвищення рівня патріотизму вихованців дитсадків та молодших школярів Кропивницької громади» (неофіційна назва – «Скриньки «Баби Єльки»)  втілюється завдяки підтримці Міжнародний фонд “Відродження”, агенції з розвитку “Хліб для світу” та громадській організації “Спільна дія”.

Нагадаємо, у Кропивницькому “Баба Єлька” почала роботу над дитячим пісенником

Читайте також: Скриньки “Баби Єльки”. У Кропивницькому навчатимуть дітей локальному патріотизму

Поширити:

Залишити коментар:

коментар