На території лісопарку «Сосновий» триває розчищення порослі, видалення аварійних сосен та висадження нових хвойних саджанців. Роботи ведуть у межах програми озеленення, на яку з міського бюджету торік виділено трохи більше 30 мільйонів гривень.
Про деталі процесу на місці робіт журналістам розповіли начальник департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради Роман Лунгол та відділу екології цього департаменту Галина Негода, повідомляє Перша електронна газета.
Нагадаємо: ініціатором програми став департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради. Минулого року депутати проголосували за виділення 32 мільйонів гривень на обстеження, видалення аварійних та висадження нових дерев у різних частинах міста. Програму в міські раді називають експериментальною, під експеримент потрапили дерева у лісопарку “Сосновий”, по вулиці Євгена Чикаленка, у сквері “Першого трамваю”, Гаю Десантників, по проспекту Університетський та інших.
У 2024 році в межах програми дерев не висаджували – лише обстежували та видаляли. На це з бюджету витратили 2.5 млн грн. У 2025 році за 10 мільйонів гривень планують продовжити цей процес.
Роботи у лісопарку стартували у листопаді минулого року, а протягом 2025 року на звільненій від повалених та сухих дерев території (а це 212 штук) планують висадити тисячу нових хвойних. Зокрема протягом 4 і 5 лютого на вже розчищеній території з’явилилось більше ста саджанців. Це восьмирічні ялинки, модрини та сосни, привезені з Оникіївського розсадника.
Чиновники запевняють: за деревами доглядатимуть, зокрема у межах проєкту передбачений покіс (тричі у різні місяці весни та літа) і полив (двічі на тиждень у період приживлюваності). Поливатиме КП «Єлизавета», а після того, як дерева приживуться (або ні), їх передадуть на баланс комунального підприємства «Благоустрій».
Що стосується деревини, яку вивозять із території лісопарку «Сосновий», то її передають до пунктів незламності або використовують для забезпечення дровами малозабезпечених кропивничан.
Станом на лютий 2025 року на території Лісопаркової обстежили 14 г території (це дві земельні ділянки з різними кадастровими номерами).
Щодо анонсованої міською радою «Стежки здоров’я», то за словами Романа Лунгола, «Стежка» зараз перебуває на етапі ідеї, тож якою вона може бути і де – невідомо.
«Проект – це коли вже є програма і є параметри об’єктів. Це – ідея», – уточнив Роман Лунгол.
Скільки коштів витратили за закупівлю дерев, чиновник ще не знає, адже, за його словами, ще не готові акти виконаних робіт. Відомо, що вартість одного дерева увійшли роботи по викопуванню, транспортуванню та висадки. Що ж стосується висадки дерев у лютому, то як виявилось, це передбачено технологіями: за словами пана Романа, сосни висаджують в мороз, проте через теплу зиму та плюсові температури, морозу не дочекались, тож вирішили висаджувати зараз.
Журналістів цікавив не лише догляд, а й фактична збережуваність дерев після висадки, адже хвойні часто крадуть із кропивницьких клумб.
«Після кожної висадки ми звертаємось до правоохороних органів стосовно охорони даного об’єкту.
Ми зараз бачимо, що хтось викопує, що ми можемо зробити? Для цього є поліція, ми з ними співпрацюємо, дякуємо їм. Вони нам допомагають», – прокоментував чиновник.
Читайте також: “Видаляємо на упередження”. Головний архітектор міста пояснив, скільки і де видалятимуть і садитимуть дерев