Головний архітектор міста, начальник Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради Роман Лунгол та завідуюча відділом екології та контролю за використанням і охороною земель Галина Негода під час брифінгу в міськраді пояснили, навіщо у сквері “Першого єлисаветградського трамваю” спиляли дерева, що буде на їхньому місці і де ще в місті планують замінювати зелені насадження.
За словами чиновників, обстеження, видалення, а в подальшому і висадження рослин відбувається в рамках прийнятої у серпні 2024 року Програми створення і використання зелених насаджень на території Кропивницької міської територіальної громади на 2024-2027 роки (вона ж увійшла до Програми економічного і соціального розвитку Кропивницької громади на 2024-2026 роки, коротка назва якої звучить як “Програма відновлення”).
“Я вважаю, що це напевно, не побоюсь цього слова, експериментальна Програма, тому що ми в таких масштабах не виконували такі роботи. І мені особисто як головному архітектору хотілось провести такі роботи, щоб місто було більш озеленене. Ми взяли деякі об’єкти, ми їх обирали, чесно кажучи, дивлячись на стан цих об’єктів, розробили цю Програму, обстежили ті насадження, які були аварійні в тому об’ємі, який ми змогли порахувати на тому етапі. Ми розробляли і викладали на сайт міської ради, але я не пам’ятаю, щоб громадськість у цьому брала участь. Ми взяли такі об’єкти, як Лісопарк, вулицю Чикаленка, вулиця Соборна, Проспект Університетський і наша програма направлена на відновлення зелених насаджень задля їхнього збереження і передачі нашим нащадкам. На сьогодні ми активно працюємо в Лісопарку, ведемо активну переговорну процедуру з лісництвами для постачання посівних матеріалів для відновлення хвойних насаджень. Є ідеї щодо Валів, є ідеї щодо відновлення зелених насаджень по всьому нашому місту, тому що основне озелення відбувалось десь у 60-х роках”, – пояснив зміст Програми Роман Лунгол.
Стосовно видалення дерев на території скверу “Першого єлисаветградського трамваю” на розі вулиць Шульгіних та Театральної, то за словами чиновника, спиляні дерева були аварійними (разом із ними працівники КП “Єлизавета” викорчували ще чотири пні). Відповідно до Програми там висадять 12 дерев магнолії та вісім робіній і гінкго.
Роман Лунгол також анонсував обстеження дерев по вул. Вокзальній, проспекту Університетському, сквері Праведників народів світу. У перспективі територію обстежень розширять, на заміну видаленим деревам планують висаджувати клени різних типів, у парках – магнолії, по вулиці Соборній – сакури та мавританський газон. По вулиці Чикаленка на місці видалених 20 дерев та 60 пеньків з’являться 54 клени.
“Вартість” цієї Програми для бюджету громади склала 32 млн 700 тис грн. Яка сума з 32 млн, передбачених Програмою, спрямована на висадження дерев, а яка – на видалення, чиновники поки що не змогли пояснити.
“На 2024-2025 рік є відповідні об’єкти і є відповідна сума, яка буде реалізовуватись. Що стосується розмежування – на видалення і на озеленення – було опрацьовано посадковий матеріал станом на 2024 рік, але на сьогодні вартість посадокового матеріалу ні лісгоспи, ні розсадники не можуть дати. Тому зараз чітку суму не можемо вам сказати”, – зазначила Галина Негода, додавши, що у 2024 році у рамках Програми витртили 2 млн грн – ці кошти були спрямовані на розчищення Лісопаркової, а в наступні роки планують освоїти орієнтовно по 10 млн грн на рік.
Під час брифінгу журналістів цікавило питання поливу та загалом догляду за новими саджанцями, адже практика всохання молодих дерев, на жаль, звична для Кропивницького. Роман Лунгол зазначив, що у будь-якому випадку не існує 100% приживлюваності, проте в департаменті мають розуміння, як доглядатимуть за деревами, зокрема й сквері “Першого єлисаветградського тамваю”.
“Сквер буде розпечений у будь-якому випадку, тому що ті дерева були аварійними. У нас було два варіанти: видалити зараз і мати критику через це і видалити, коли вони через рік на когось упадуть і ми все одно мати критику. Ми їх зараз видаляємо на упередження. На ваших фотографіях ми бачимо дупла та руйнування кори. Вони – аварійні. Стосовно догляду рісля висадження, то в нас є розуміння, як ми будемо це робити”, – пояснив Роман Лунгул.
До слова, тему автоматичного поливу у департаменті не розглядають через дефіцит бюджету у зв’язку з війною.
Щодо участі громадськості в обговореннях, які дерева варто зрізати і де варто садити нові, та Галина Негода зазначили, що попри готовність залучати активістів до обстежень, бажаючих брати участь у роботі комісії, яка виїжджає на огляд дерев майже щоденно, немає.
“За рік до нас надходить до тисячі заявок на обстеження дерев. Ми декілька разів запрошували, проте до комісії ніхто не долучався. Якщо в нас скільки адрес, ми обстежує до 1500 дерев, але це не значить, що ми надаємо на них дозвіл, можливо, з цих 1500 видаленню підлягає 500. Але ніхто не хоче ходити і брати участь”
Якимось чином громадськість може дізнатись, як будуть виглядати “озеленені” ділянки, зокрема сквер “Першого єлисаветградського трамваю”? У Департаменті вирішили не витрачати час і гроші на розробку проєктів, які можна було б представити зацікавленим представникам громади, але під час брифінгу Роман Лунгол пообіцяв опрацювати це питання і публікувати інформацію про майбутні зміни на сайті міської ради.
Нагадаємо, у Новоукраїнці волонтери висадили 150 саджанців лип
Читайте також: дерев на майже 800 тисяч гривень спиляли браконьєри у лісництві на Кіровоградщині