“Щедрик”, Покровськ, окупація: воїни ССО показали, чому культура – це зброя

Понад століття найпопулярнішою у світі різдвяною піснею є український “Щедрик” у його варіаціях різними мовами. Цього року воїни Сил Спеціальних Операцій на прикладі цієї величної і геніальної української пісні показали, чому культура – це потужна зброя, яка здатна врятувати націю від фізичного знищення.

Про це воїни написали на стоїх сторінках у соцмережах й опублікували документальне мотиваційне відео, повідомляє Перша електронна газета.

Згідно з історичними джерелами, текстовою основою “Щедрика” стали обрядові пісні дохристиянської доби, коли новий рік починався ранньою весною з поверненням ластівок. Музику ж до пісня написав видатний український композитор Микола Леонтовича. Роботу над композицією він починав у Покровську – місті на Донеччині, яке російські окупанти намагаються стерти з лиця землі разом з мешканцями і захисниками.

image
Покровськ після російських обстрілів

Леонович завершив робоу над музикою, проживаючи в Тульчині. Уперше “Щедрик” зазвучав 25 грудня 1916 року у Києві в університеті імені Св. Володимира у виконанні студентського хору.

image
Микола Леонтович

Коли пісню почув політичний і військовий діяч, голова Директорії УНР Симон Петлюра, він наказав створити Українську республіканську капелу і відправив її на гастролі в Європу і США, щоб довести: Україна — не Росія.

З 1919 року українська капела дає концерти у столицях Європи. А в 1922 році — “Щедрик” уперше звучить у “Карнегі Холі” в Нью-Йорку. Тут пісню почув американець з українським корінням Пітер Вільговський. Будучи глибоко враженим силою української культури, він пише англомовну версію “Щедрика”. Його “Carol of the Bells” швидко підкорює мешканців усіх континентів і стає музичним символом Різдва.

1923
Український національний хор на гастролях у Аргентині. 1923 рік

Проте, Микола Леонтович так і не дізнався про світове визнання свого творіння. У ніч на 23 січня 1921 року його вбили пострілом з обрізу. Вбивство організувала повітова підпільна більшовицька організація.

“”Щедрик” – це не просто частина української культури, яка пережила важкі часи й спроби знищити її.

“Щедрик” – це справжній всесвітній символ Різдва, який несе радість, надію та святковий дух.

Цим відео ми хочемо не тільки привітати вас з Різдвом Христовим, а і нагадати вам хоча би частину того важкого шляху, який Щедрик проходив разом з нашої країною.

Ця дивовижна пісня пройшла складний шлях, щоб стати магією зимових свят і нагадуванням про важливість миру та гармонії в кожному домі. ЇЇ роль в історії та культурі України важко переоцінити. Наша команда вирішила нагадати цю історію вам та показати, що є речі, які не міняються навіть через століття.

Ми неймовірно вдячні нашим захисникам, захисницям, нашим партнерам за допомогу у реалізації цього ролику! Дякуємо!” – пояснюють воїни ССО.

Читайте також: Скриньки “Баби Єльки”. У Кропивницькому навчатимуть дітей локальному патріотизму

Поширити:

Залишити коментар:

коментар