Фольклорно-етнографічний проєкт «Баба Єлька» спільно з командою мережі супермаркетів «Файно Маркет» випустили у світ календар на 2025 рік, присвячений архітектурі Кіровоградської області, зокрема дерев’яним вікнам та віконницям. Проєкт, який розпочався випуском календаря, отримав назву «Очі Кропивниччини».
Про це повідомляє Перша електронна газета за інформацією “Баби Єльки”.
“Це не перша наша співпраця з “Файно Маркет” – разом ми вже відновлювали давні рецепти пасок, випускали пісенник “Баби Єльки”, нещодавно в нас з’явились шопери із зображенням вишитих півнів Марії Кучеренко із Розсохуватки… Я надзвичайно вдячна хлопцям і дівчатам із цієї компанії, які розділяючи цінності “Баби Єльки”, продовжують нам допомагати поширювати інформацію про різні культурі прояви жителів нашої області.
Особисто я з особливим пієтетом ставлюсь до окремих проявів сільської естетики, мене завжди вражала краса і інтуїтивне уміння поєднувати кольори, організація простору у дворі, оздоблення воріт, хвірток. Нові технології, крім комфорту та ергономічності, принесла нам безликість і однаковість. Пластикове вікно однакове на Кіровоградщині, Закарпатті, Волині…,” – зазначила голова громадської організації Інна Данильченко.
Як розповіли автори ідеї, мета проєкту “Очі Кропивниччини” – зафіксувати і зберегти принаймні в пам’яті та на світлинах традицію дерев’яного оздоблення віконниць, які ще можна побачити у селах Кіровоградської області.
За словами співзасновниці проєкту “Баба Єлька” Світлана Буланова, з 2018 року команда відвідала більше ста сіл Кіровоградщини і майже в кожному знаходили якусь особливість – чи то плитку із сонцями (як у Завтуровому Устинівської громади, де живе кілька десятків людей), чи то цікаве оздоблення криниць, чи то ворота з квітами-аплікаціями.
“В Онуфріївський громаді ми закохались в дерев’яне мереживо “карнизів” – так місцеві називають ці елементи вікон. Ми намагались дізнатись більше про майстрів, про цю традицію, але ось такий парадокс: люди, які живуть в цьому оточенні, не надають значення цим елементам. Є то й є…
Але я вважаю, що наш календар – це лише початок. Ось такий символічний початок 2025 року, який стане першим кроком до глибшого дослідження цієї теми”, – прокоментувала Світлана Буланова.
Календар став результатом експедиції у три села Онуфріївської громади – Павлиш, Камбурліївка та Омельник. Фотографиня проєкту – відома кропивницька мисткиня та журналістка Мирослава Липа.
“Ми з великим задоволенням пізнаємо більше традиції та особливості нашої області, адже це дає змогу краще розуміти життя наших сусідів і розкривати унікальність їхнього побуту та творчості. Ідея збереження культурної спадщини – є основою багатьох наших ініціатив. Ми пишаємося тим, що стали частиною «Очі Кропивниччини» і маємо змогу разом відкривати красу та історію нашого рідного краю. Кожна віконниця це витвір, що зберігає звичаї та архітектурну моду старших поколінь.
Ми надзвичайно вдячні проєкту «Баба Єлька», що підтримали нас у нашому прагненні робити більше для громади, ніж сплата податків та благодійність. Сподіваємося, що з виходом календарю на 2025 рік, ще більше людей зацікавляться цим чудовим проєктом. А ми продовжимо наше спільне дослідження у цьому напрямі, щоб зібрати ще більше цікавих відкриттів, — поділилася маркетологиня «Файно Маркет» Марія Тарасенко.
Про презентацію й умови отримання календаря повідомимо згодом.
Читайте також: