Школам Кіровоградської області бракує понад 10 тисяч вчителів

© 24tv.ua

Нестача вчителів — загальносвітовий тренд, який в Україні посилюється впливом повномасштабної війни. Громадська спілка «Освіторія» та агенція FAMA провели масштабне дослідження «Вчителі України: кадровий потенціал», щоб оцінити поточну ситуацію та спрогнозувати потребу у вчителях до 2030 року.

Вже станом на 2024 рік Кіровоградській області бракує близько 1.5 тис. вчителів молодших класів та 8.8 тис. вчителів-предметників за розрахунками, але кадрові потреби стрімко зростають.

Про це повідомляє Перша електронна газета з посиланням на ГС “Освіторія”.

Дослідження тривало понад рік, для нього залучили понад 10 000 вчителів та студентів педагогічних спеціальностей. Серед ключових знахідок — вчителів дедалі меншає і в містах, і в селах. З початком повномасштабного вторгнення учительський склад скоротився на 12%, тобто майже 40 тисяч вчителів.

Існує значний розрив між учителями гуманітарних і технічних напрямків — останніх менше у півтора раза . Окрім того, вчителі стають старшими. Середній вік українських педагогів становить 45 років, а понад 30% вчительського складу — педагоги передпенсійного та пенсійного віку. Більшість педагогів — жінки (86%).

«З професії стрімко йдуть молоді вчителі до 30 років — за останні роки їх кількість зменшилась більш ніж в 1,6 раза. З 2018 по 2023 рік ми втратили 15 тисяч молодих людей, яких не змогли замінити» — коментує засновниця Освіторії Зоя Литвин.

Понад 40% вчителів налаштовані піти з професії до 2030 року. Більша частина студентів педагогічних спеціальностей планують працювати вчителем у школі найближчими роками. Варто зазначити, що через низький престиж професії протягом останніх 6 років середній вступний бал на педагогічні спеціальності знижувався.

Математичне моделювання показало: навіть за наповнення класів відповідно до норм законодавства, до 2030 року прогнозований брак вчителів ймовірно складатиме 108 тисяч педагогів, але ця цифра може бути значно більшою.

Тільки 47% вчителів задоволені своєю роботою, а абсолютна більшість педагогів — 80% — вважають, що суспільство не цінує їхню працю. При цьому, вчителі переважно вдоволені стосунками з учнями, колегами та батьками, а головними демотиваторами називають бюрократію, низьку заробітну плату та велике навантаження. Лише 12% задоволені рівнем заробітної плати, а 94% висловились за скорочення бюрократичного навантаження як головного мотиватору.

Учителі продемонстрували високий запит на вдосконалення знань. Найпопулярніші — англійська мова (73%), цифрові навички та запити пов’язані з війною: перша домедична допомога, правила поведінки в надзвичайних ситуаціях та ментальне здоров’я. Окрім того, 43% вчителів визнають, що потребують додаткових знань з української мови, водночас дев’ять із десяти — уникають російської мови, навіть якщо необхідно точніше пояснити матеріал.

«Це дослідження — запрошення всіх освітніх стейкхолдерів до діалогу та до дій на основі реальних даних. Вберегти нашу освіту від занепаду можна лише одним шляхом — через створення умов для вчителів, бо без них жодна освітня реформа чи стратегія не спрацює. По перше, бюрократичне навантаження, яке відволікає від суті професії — навчати дітей — має піти. Це не потребує додаткових вливань коштів, але значно розвантажить вчителя! Звичайно, мають бути достойні зарплати. Але молодь відлякує не тільки низька платня — а низький престиж та неготовність до реальної роботи в школі. Шоку введення в професію, який молоді педагоги відчувають у перший рік, могла б запобігти адекватна підготовка з акцентом на практику, як це працює в таких освітніх супер державах як Фінляндія. Педагогічна освіта має йти в ногу з освітніми реформами. Кадровий потенціал у нас є, головна задача — не втратити його!» — підсумовує Литвин.

Довідково: Громадська спілка “Освіторія” понад 10 років системно розвиває освіту в Україні і є ключовим партнером держави у впровадженні освітніх реформ та подоланні освітніх втрат. Ключові напрямки діяльності спілки — створення інноваційних шкіл та продуктів для початкової та середньої школи, навчання вчителів та надання дітям рівного доступу до якісної освіти.

Нагадаємо, вчителі Кіровоградщини отримуватимуть щомісячну надбавку до зарплати

Читайте також: які школи Кіровоградщини отримають гроші від ЮНІСЕФ на підготовку до зими

Поширити:

Залишити коментар:

коментар