Важливо

Кіровоградців запрошують до «Багатобарвного світу мистецтва» братів Добролеж (ФОТО)

Люблю писати про хороші, мотиваційні, цікаві історії. Пишу про людей, які хочуть і вміють робити важливі речі. Слідкую за оновленнями в сфері реформ і намагаюся писати про складне простими словами)
Контакт: Facebook Telegram

Днями у відділі Кіровоградського обласного художнього  музею – картинній галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна» відкрито виставку, присвячену творчості художників-земляків: 85-річчю з дня народження Анатолія Тимофійовича  Добролежі  та  90-річчю – Миколи Тимофійовича  Добролежі. 

Фондове зібрання Кіровоградського обласного художнього музею нараховує близько 250  творів Анатолія Добролежі. У 2008 році ххудожик передав до фондів музею 16 графічних творів, а після його смерті, у 2010 році, дружина художника Ася Василівна передала велику творчу спадщину митця – 230  ілюстрацій та декорацій до кінофільмів «Дума про Британку», «Нова слава Івана Семеновича», «Овід», «Відкриття Антарктиди», «Лють», «Зірковий колір». Роботи художника постійно експонуються на численних тематичних та збірних виставках.

У фондах художнього музею зберігаються й графічні роботи  Миколи Добролежі, старшого брата майстра – декорації та ескізи  до вистав «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Мартин Боруля», «Залізна троянда», «Майська ніч». Його твори беруть участь у багатьох тематичних та збірних  виставках. Всі ці роботи сьогодні представлені в експозиції відділу музею – картинній галереї Петра Оссовського «Світ і Вітчизна», з нагоди ювілею митця.

Довідка

Анатолій Добролежа народився 10 грудня 1930 року в селі Скопіївка Добровеличківського району Кіровоградської області. У 1957 році  закінчив Одеське  художнє училище. Вищу освіту здобув на художньому факультеті Всесоюзного Державного інституту кінематографії у Москві та отримав спеціальність художника-оформлювача у 1963 році. З цього ж року працював на Київській кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка та створив ескізи декорацій до відомих художніх фільмів: «Закон Антарктиди» (1963, режисер Т.Левчук), «Комісари» (1970, режисер М.Мащенко), «Дума про Британку» (1969, режисер М.Вінграновський), «Анна і Командор»  (1974,  режисер  Є.Хринюк),  «Ефект  Ромашкіна»  (1973,  режисер  Р.Балаян),  «Овід» (1980, режисер М.Мащенко) та інші.

У 1965 році Анатолій Тимофійович став  членом Спілки кінематографістів, а у 1967 році  майстра було прийнято у Спілку художників СРСР.

У 60-70 роках ХХ століття Анатолій Добролежа був ілюстратором журналу «Україна»,  продовж  всього творчого життя оформив понад 40 художніх та публіцистичних книг.

За розвиток українського театрального та кіномистецтва  у 2003 році Анатолію Тимофійовичу було присвоєно звання – Заслужений діяч мистецтв України. У цьому ж році майстер приймає участь у художній виставці в Парижі.

Микола Добролежа був різноплановим художником, але основним його покликанням стала  сценографія.  З 1954 року бере участь  у республіканських, а з 1967 року  – у Всесоюзних та зарубіжних мистецьких виставках. У 1970 році  стає  членом Спілки художників СРСР.  Перша персональна виставка майстра відбулась у Кіровограді у 1975 році. За розвиток художнього мистецтва – був нагороджений 15 урядовими нагородами. Любов до театру на полишала майстра. Він співпрацював як художник-постановник з Кіровоградським обласним українським музично-драматичним театром імені М.Кропивницького, виїздив  за запрошенням до театрів Одеси, Миколаєва, Дніпропетровська, Черкас, Києва, Сум. Митцем було оформлено понад 100 вистав.

Багато часу Микола Тимофійович віддавав оформленню книг, створенню графічних робіт, писанню олійними фарбами, пастеллю, гуашшю, працював над ліногравюрами.  За своє життя М.Т.Добролежа оформив близько 20-ти книг, у станковій графіці відобразив події Другої Світової війни та теми прадавньої історії українського народу за мотивами народних пісень та дум.

З метою гідного вшанування пам’яті художника – земляка Добролежі Миколи Тимофійовича  родиною художника було ініційовано створення меморіальної дошки (скульптор В. Френчко) –  розміщена на будинку, в якому проживав майстер, за адресою вул. Велика Перспективна,  № 8.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар