Важливо

Казавчин-фест: культурно-мистецьке свято за козацькими традиціями відбулося на Гайворонщині

На території села Казавчин Гайворонського району, де у XVII столітті була стоянка війська отамана Івана Сірка, щороку проходить свято Козацької Слави.

Українські простори безмежні.  Тут родючі поля, глибоководні ріки, густі ліси. Просто бери і подорожуй рідною землею… Туристичні маршрути просто нескінченні. Ось, наприклад, на Гайворонщині, на правому березі Південного Бугу розкинулося село Казавчин, яке легко могло б стати місцем відпочинку для туристів.

Козацький край на Гайворонщині

Першу згадку про Казавчин знайшли в 1648 році в  польських документах першої половини XVII ст. Місцеві краєзнавці кажуть, що назва села має козацьке походження.

«У XVII ст. саме в Казавчині зі своїми козаками стояв отаман Іван Сірко. Глибоке урочище на правому березі Бугу, де зупинилося військо, місцеві жителі пізніше назвали «Козачий Яр» – розповів Першій електронній сільський голова сусіднього села Хащувате Роман Засядьвовк.

Казавчин / Джерело: IGotoWorld

Поряд із сучасним Казавчином була переправа – брід, через який, можливо, переходило козацьке військо. Сумнівів, що в цій долині були славні козаки, немає, адже цьому є підтвердження:

«У 1674 році вже існувало село під назвою Козавчин і на його землях, як мінімум, був козацький зимівник. Підтвердження знаходимо в книзі «Історії Запорізьких козаків» Дмитра Яворницького: «…до власної грамоти Самойлович додав лист Сірка, писаного липня 6 дня 1674 року «с войск над Бугом из под Козавчина»…» – пише у соцмережі уродженка села Міла Коповська.

Сучасні козаки щороку збираються у Казавчин

Там, де колись стояв із своїм військом Іван Сірко, вже четвертий рік поспіль Казавчинська сільська рада організовує фестиваль Козацької Слави. Це надзвичайно цікавий захід, який відвідують не тільки місцеві жителі, а й гості з усіх куточків України.

«Метою заходу є популяризація історії нашого краю. А також приваблення людей до нашого регіону і розвиток сільського зеленого туризму» – каже Роман Засядьвовк.

Культурно-мистецьке свято «Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра» розпочалося з молебню за всіх захисників України. Проходив він на пагорбі над Бугом, де встановлений великий хрест.

На свято також завітали представники козацьких громадських організацій:

«Були представники з різних регіонів України: Умань, Саврань, Бершадь. Здається із Кропивницького теж» – додає Роман.

Паралельно з відкриттям фестивалю в долині біля річки проходив міні-футбол серед ветеранів спорту. Турнір мав назву «Як козаки у футбол грали». Далі свій військово-козацький вишкіл представляли юні козачата:

«Відбулася військово-спортивна гра «Ми роду козацького діти». Загони юних козачат із сіл Завалля, Сальково, Казавчин, здавали рапорт, а також демонстрували рухи в строю та співали стройову пісню. Гра проводилася з метою національно-патріотичного виховання та популяризації козацтва серед молоді» – розповідає Роман.

Концертна програма почалася з виступів самодіяльних хорів із Черкаської, Вінницької, Одеської, Полтавської областей. І, звичайно, виступи хорів Гайворонського району. Також проводився показовий виступ представників Української Федерації Хортингу з міста Новомиргород. Хортинг позиціонується як бойове мистецтво, а також як система комплексної фізичної підготовки, самовдосконалення, морального та духовного виховання. Відомо, що сама назва Федерації походить від назви острова Хортиця, де розташовувалася Запорізька Січ.

Увечері гості свята могли насолодитися співом народного артиста України Анатолія Матвійчука. Паралельно з концертом проводились виставки різноманітних гончарних та ковальських виробів, а також виробів із дерева.  Була навіть виставка сучасної зброї, привезеної з зони АТО тернополянами.

Аби бути туристичною платформою, не обов’язково мати величезну територію та багато населення –  і маленькі мальовничі села можуть стати хорошим місцем для відпочинку. Адже природа там надзвичайно гарна. Спів пташок та шум швидкоплинної річки просто заворожує. А вечірні та ранкові сутінки над Бугом – знахідка для фотографів. Це прекрасне місце для того, щоб втекти від набридлої міської метушні та побути наодинці з природою.

Казавчин / Джерело: Україна Інкогніта

Олександра Плаксієнко для Першої електронної

Поширити:

Залишити коментар:

коментар