Важливо

Чи потрібно панікувати після укусу тварини?

Останнім часом на Кіровоградщині збільшилась кількість випадків укусів людей тваринами, хворими на сказ. Наприклад, минулого тижня у 101-му мікрорайоні Кіровограда хвора на сказ кішка покусала більше десятка його мешканців.

Читайте більше: П’ятьох кіровоградців покусав скажений кіт

Епізоотична ситуація зі сказу в Україні значно погіршилася, активні вогнища природного типу практично існують на всій території країни. Не вирішено питання щеплень пероральною вакциною хижих диких тварин, регулювання їхньої чисельності, що сприяє циркуляції вірусу сказу в природі та є передумовою формування осередків міського типу. Про це Першій електронній газеті повідомляють у Навчально-методичному центрі цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Кіровоградської області.

Сказ (гідрофобія) — це гостра вірусна хвороба, яка виникає після потрапляння на пошкоджену шкіру слини інфікованої тварини. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту із смертельним наслідком. Після потрапляння через ушкоджену шкіру вірус нервовими стовбурами досягає головного мозку і стає причиною його набряку, крововиливу, дегенерації нервових клітин. Вірус також потрапляє до слинних залоз і вже зі слиною виділяється в довкілля.

Джерелом сказу є інфіковані собаки, вовки, кішки, лисиці, пацюки та інші дикі тварини. Інкубаційний період становить від 7 днів до року (найчастіше 1–3 місяці). Є три стадії хвороби: провісників, збудження та паралічів.

Стадія провісників триває 1–3 дні. У цей час у хворого з’являються неприємні відчуття (печія, свербіння, біль) в ділянці укусу або ослинення (хоча рана на цей час уже зарубцювалася), безпричинна тривога, депресія, безсоння.

Стадія збудження характеризується гідрофобією, аерофобією та підвищеною чутливістю. Гідрофобія проявляється в тому, що при спробі напитися, а потім лише при наближенні до губ склянки з водою у хворого виникає судомне скорочення м’язів глотки та гортані, дихання стає шумним у вигляді коротких судомних вдихів, можлива короткочасна зупинка дихання. Аерофобія — у судомах від повівання в обличчя струменя повітря. Температура тіла становить 37–37,2°. Слиновиділення підвищене, хворий не може ковтати слину і постійно її спльовує. Збудження зростає, з’являються зорові та слухові галюцинації. Іноді виникають напади агресії. За 2–3 дні збудження змінюється паралічами м’язів кінцівок, язика та обличчя. Смерть настає за 10–12 годин після появи паралічів. Щоб убезпечитися від укусів тварин, дотримуйтеся простих заходів безпеки:

– не чіпайте незнайомих тварин, особливо маленьких дитинчат, щоб їхня мати не розцінила це як потенційну загрозу;

– не годуйте тварин з рук;

– уникайте безлюдних місць, пустирів та місць скупчення безпритульних собак;

– не ходіть наодинці в незнайомих місцях;

– захистіть своїх домашніх улюбленців від контакту з вуличними тваринами;

– не залишайте дітей без нагляду дорослих на вулиці.

При укусі незнайомої тварини обов’язково промийте рану мильною водою та обробіть її йодом. Обов’язково після укусу будь-якої тварини, навіть тієї, яка зовні здається вам здоровою, потрібно звернутися до лікувального закладу по кваліфіковану медичну допомогу. За твариною, по можливості, організовують постійний нагляд протягом 10 діб.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Поширити:

Залишити коментар:

коментар