Як на Кіровогралщині здійснюють індексного тестування на ВІЛ/СНІД

© uozkmr.gov.ua

На Кіровоградщині діє проєкт USAID HealthLink «Прискорення сталої відповіді епідемії ВІЛ/СНІД на Кіровоградщині», у рамках якого проводиться індексне тестування.

Про його особливості Першій електронній газеті розповіла Галина Талалаєва – лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра», що діє на базі КНП «Світловодська центральна лікарня СМР».

– Галино Миколаївно, як проводиться індексне тестування?

– Спочатку зверну увагу на те, що індексний клієнт – це ВІЛ-інфікована особа нововиявлена або та, яка перебуває під медичним наглядом з діагнозом «ВІЛ-інфекція».
Послуги з індексного тестування на ВІЛ-інфекцію – це добровільні послуги, що пропонуються людям, які живуть з ВІЛ, з метою надання їм допомоги у залученні до тестування на ВІЛ-інфекцію їхніх партнерів (статевих та ін’єкційних) та біологічних дітей.

– Коли має відбуватися індексне тестування?

– Про індексне тестування необхідно інформувати одразу після встановлення ВІЛ позитивного статусу. Надалі, під час будь-якого візиту ВІЛ-інфікованого пацієнта, який не досяг невизначеного вірусного навантаження, необхідно пропонувати послуги з індексного тестування. Таким візитом може бути: дотестове інформування, призначення АРТ, профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини), початок АРТ, повторний візит для отримання АРТ, отримання консультації рівний-рівному.

– Кому необхідно пропонувати індексне тестування?

– Нововиявленій особі з ВІЛ-інфекцією. Людям з ВІЛ, що знають про ВІЛ-позитивний статус, але не приймають АРТ. Людям з ВІЛ, що розпочали прийом АРТ, але мають визначальний рівень вірусного навантаження.

Найголовніше у досягненні позитивних результатів – якісне надання послуг, надання кризового консультування, спрямування до роботи із консультантом соціального супроводу, об’єднання сил у залученні партнерів до тестування, та усвідомлення відповідальності за майбутні наслідки для здоров’я партнера, у разі відмов залучення до отримання послуг з індексного тестування. У своїй роботі ми діємо згідно стандартних операційних процедур та покроковій інструкції із залучення до тестування індексних клієнтів.

За час реалізації напрямку з виявлення і залучення індексних клієнтів до тестування, на базі Світловодської міської лікарні протестовано майже тисячу осіб, де ВІЛ-позитивний статус встановлено у 57 осіб, 28 клієнтів перебувають на диспансерному обліку та 25 з них розпочали прийом АРТ. Вісім з числа виявлених є індексними клієнтами.

“Саме такими кроками ми долаємо епідемію ВІЛ інфекції” – підсумувала лікарка.

«Я пройшов тестування випадково. Моє здоров’я погіршилося, я змушений був іти до лікаря. Пройшов купу різних обстежень, однак так і не виявили причину. Пройшло ще три місяці. Я знову звернувся у лікарню. І лікарка мене запитала, коли я востаннє робив тест на ВІЛ. Я взагалі такого тестування не робив. Тому пішов у кабінет «Довіра» на тестування, де мені і повідомили, що в мене ВІЛ. Шок, не прийняття статусу. Я не знав, де міг інфікуватися… Мені призначили життєвонеобхідні ліки – АРТ-терапію, яку я почав приймати щодня. І все ніби налагоджувалося, але мене хвилювало те, що у мене є дівчина, з якою ми вже рік разом. Я не знав, як їй сказати. Тоді вернувся за допомогою своєї соціальної працівниці з благодійної організації «100 відсотків життя. Кропивницький». Вона порадила мені зізнатися своїй дівчині і теж запропонувати пройти тест на ВІЛ. Я так і зробив. Спочатку кохана на мене ображалася, а потім прийняла мій статус. Проходити тест ми пішли з нею разом. У неї ВІЛ не підтвердився», – розповів свою історію клієнт проєкту USAID HealthLink Олександр.

Читайте також:

Поширити:

Залишити коментар:

коментар