Важливо

Загроза для здоров’я – африканська чума свиней оточила Кіровоградщину

Світлана Листюк
Журналістка
Світлана Листюк
Журналістка

На території України, а також у інших країнах продовжує бути напруженою ситуація щодо захворювання свиней африканською чумою. Уже майже в усіх областях навколо Кіровоградщини були зареєстровані випадки захворювання свиней африканською чумою.

Загалом у 2015 році зареєстровано 40 випадків АЧС, у тому числі в Київській (6), Чернігівській (13), Рівненській (2), Житомирській (1), Полтавській (5), Миколаївський (4), Одеській (2), Черкаській (1) та Сумській (6) областях. З них 5 випадків серед диких кабанів.

Останні випадки АЧС зареєстровано 10.02.2016 в особистому підсобному господарстві громадянина, який проживає в с. Рокита Великобагачанського району Полтавської області, зареєстровано загибель однієї із двох голів свиней. 11 лютого п. р. на Полтавщині у селі Великі Кринки Глобинського району встановлено масову загибель свиней.

При проведенні епізоотичного розслідування у першому випадку визначено, що найбільш вірогідною причиною захворювання є згодовування тваринам залишків харчових продуктів (із свинини) без термічної обробки. Як пояснив власник свиней, харчові продукти він придбав у невідомих людей, які здійснювали торгівлю в с. Рокита.

Читайте також: Ветеринари зафіксували спалах епідемії африканської чуми поблизу Світловодська (ВІДЕО)

Розслідування у другому випадку викрило кричущий факт ігнорування фермером ветеринарного законодавства стосовно комплектації поголів’я, забезпечення закритого режиму підприємства тощо.

За повідомленнями Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ), напружена у світі спостерігається епізоотична ситуація щодо АЧС. Торік поширення цієї хвороби зафіксовано в 12 країнах світу: Латвії (577), Литві (93), Естонії (393), Польщі (31), Росії (84), Республіці Чад (1), Кабо Верде (2), Кот-ДʼІвуарі (2), Кенії (1), Нігерії (1), Зімбабве (8) та Україні (40).

Головне управління ветеринарної медицини в Кіровоградській області вкотре наголошує, що в умовах напруженої епізоотичної ситуації щодо АЧС в Україні, здоров’я та благополуччя тварин, повністю залежить від громадської свідомості та дій осіб, які утримують цих тварин.

У зв’язку з цим нагадуємо про необхідність безумовного дотримання наступних правил:

– утримувати свиней виключно у закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами;

– не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів;

– обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар;

– не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам;

– забезпечувати закритий режим роботи господарства;

– у випадку прояву будь-яких ознак захворювання у тварин – невідкладно звертатися до лікаря ветеринарної медицини;

– не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин;

– утриматися від утримання свиней у приватному господарстві, якщо ви мисливець, або з якихось причин маєте постійний контакт із дикою фауною;

– не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без термічної обробки;

– реалізовувати та купувати тварин і продукти харчування лише у встановлених для цього місцях, де є державний ветеринарний контроль та нагляд.

Читайте також: Що варто знати про Африканську чуму свиней?

Дотримання вищевказаних елементарних заходів убереже ваших тварин від захворювання на африканську чуму свиней, а вас – від непередбачуваних матеріальних втрат.

Також нагадуємо, що стихійна торгівля – потенційна небезпека для споживача. Продукти харчування, які безконтрольно реалізують несумлінні підприємці, приватні особи з рук, не пройшли лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, не упаковані належним чином. Отже їх споживання може спричинити небезпечні гострі кишкові інфекції. Позиватися ж до суду за шкоду, заподіяну здоров’ю, підстав не буде – відповідача немає. Найефективніший спосіб боротьби зі стихійною торгівлею – не купувати продуктів харчування у невстановлених місцях.

Начальник ГУ ветеринарної медицини в Кіровоградській області Федір Першегуба.

Поширити:

Залишити коментар:

коментар