Важливо

Справжня боротьба розгорнеться між двома назвами – Єлисаветград і Златопіль

Менше року тому, 26 квітня 2014 року, в бібліотеці ім. Д.Чижевського відбувся І етап громадських слухань про перейменування міста Кіровограда, ініційований обласним осередком ВУТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка. У підсумку розмова на цю тему вийшла напруженою, як завжди. Втім, нам вдалося почути різні, навіть, кардинально протилежні думки і зібрати їх докупи.

До списку назв, які тоді здобули найбільшу кількість підтримки потрапили Єлисаветград, Златопіль і Кіровоград.

Ці слухання не репрезентували думки всіх мешканців міста, оскільки тут не було й сотої частини від них. Фокус-групою їх теж не назвеш, бо не було спеціального добору учасників від різних прошарків населення, але вони показали загальні настрої.

Отже, прихильність до старої комуністичної назви невпинно зменшується. Особливо це стало очевидним після демонтажу пам’ятника Кірову. А сьогодні ця назва ще й опинилася поза законом як така, що увічнює діяча більшовицького червоного терору, тому ми її відкидаємо.

Традиційно сильним в суспільстві залишається запит на імперську колоніальну назву Єлисаветград. Хоча у світлі війни і російської агресії за останній рік ці позиції сильно похитнулися, оскільки ця назва стало асоціюється з концепцією «руского міра» і так званої «Новоросії».

Серед прихильників української назви міста простежується компроміс до однієї назви – Златопіль. І хоч були й інші пропозиції, але вони не отримали належної підтримки, і, навіть, викликали критику з боку однодумців, адже розпорошували голоси на користь опонентів. Тож все більше прихильників «українського лобі» згодні підтримувати єдину назву – Златопіль.

Таким чином, тоді було зроблено перший крок – виявлено суспільні думки і настрої. Кожен із представлених варіантів назви отримав своїх прихильників, втім вже тоді було зрозуміло, що справжня боротьба розгорнеться між двома назвами – Єлисаветград і Златопіль.

Наступним, другим, етапом має стати залучення до цього процесу влади, депутатів всіх рівнів і розробка механізму обрання нової назви та подання її на затвердження до Верховної Ради України. Сьогодні вже настав час переходити до другого етапу.

 Олександр Ратушняк, голова Кіровоградського обласного осередку ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, для Першої електронної

Поширити:

Залишити коментар:

коментар