Важливо

Свято новели

Перший Всеукраїнський фестиваль української новели розпочався вчора на батьківщині видатного письменника Юрія Яновського в селі Нечаївці Компаніївського району.

На його урочисте відкриття, окрім представників влади, з’їхалося чимало видатних літераторів, які працюють у названому жанрі. Як повідомив кореспонденту Першій електронній голова обласної організації Національної спілки письменників Василь Бондар, прибули представники всіх шкіл вітчизняної новелістики, а їх, запевнив він, у нас кілька. Серед відомих імен – Василь Турбай з Київщини, Любов Пономаренко з Полтавщини, Ольга Деркачова з Івано-Франківська, Ігор Горгула зі Львова, наш земляк, уродженець Голованівського району, Віктор Полянецький із Харкова.
Гості та кіровоградські письменники сказали чимало теплих слів про Юрія Яновського, поклали квіти до погруддя письменника, зустрілися з учнями місцевої школи.

– Організаційно фестиваль затверджений ще в квітні нинішнього року, – розповів Василь Бондар. – Це спільний проект обласної організації Національної спілки письменників України та обласної державної адміністрації. Окремі слова вдячності хочу висловити народному депутату України Станіславу Березкіну та його благодійному фонду «Добротвір» за фінансову підтримку в організації та проведенні фестивалю.
Ідея його запровадження виникла давно. За словами Василя Бондаря, він уже років із шість оббивав пороги НСПУ, однак лише нещодавно отримав добро від нинішнього голови спілки Віктора Баранова.

Мету заходу головний письменник області охарактеризував таким чином:
– Новела – особливий жанр літератури, який має славні імена, традиції, в тому числі й в український культурі. Сьогодні він притінений, про нього мало говорять, хоча він дуже мобільний і ємкий за змістом. У ньому закладена сконденсованість думки, сконденсованість емоцій. Проте чомусь письменники не наважуються творити в цьому жанрі. Не виключаю, тому, що гарну новелу, написати важче, ніж роман. Відповідно, бачимо: організовуються конкурси романів, кіносценаріїв, пісень, віршів. А новела обійдена увагою. Цим фестивалем ми вирішили компенсувати пробіл й продемонструвати, що в Україні є, як новели, так і новелістичні школи, в нашому краї зокрема. Перший крок зроблено. Відкриття фестивалю відбулося. Дуже добре, що саме в центрі, можна сказати, серці України. І дата, якій він приурочений, майже символічна. Маємо три одиниці, святкуємо сто одинадцяту річницю з дня народження Юрія Яновського, неперевершеного стиліста в українській літературі. У вісімдесятих роках одна із літературних премій за кращі новелістичні твори носила його ім’я, це вже забуто. І ми теж хочемо про це нагадати.

Василь Бондар висловив побажання, щоб фестиваль став традиційним й щороку проводився на батьківщині видатних українських новелістів.

– Скажімо, в Ічнянському районі на Чернігівщині народився Степан Васильченко, в Орачівському районі Вінницької області народилися Євген Гуцало і Аркадій Любченко. Це – рафіновані українські новелісти. Через якийсь період там теж проходитиме фестиваль. Ми повинні показати й дати зрозуміти людям, які живуть у цих районах, що їм є чим гордитися, що їхні знані земляки створили славу не лише своїй рідній землі, а й усій українській літературі.

Голова обласної організації НСПУ наголосив, що започаткований фестиваль – не конкурс.

– Це, перш за все, свято. Ми хочемо піднести новелу до того рівня, якого вона по праву заслуговує. Одним із найважливіших, як на мене, заходів стане зустріч з учнівською молоддю, де кожен письменних читатиме свою новелу, а потім діти обговорюватимуть її, запитуватимуть про те, чого не зрозуміли, провокуватимуть письменників. Це цікаво, бо в кожній новелі закладена інтрига. Також важливим є круглий стіл у бібліотеці Чижевського за участі письменників, літературознавців, журналістів, науковців «Українське оповідання в контексті світової новелістики». Ми хочемо для самих себе зрозуміти, чого варті у цьому літературному жанрі в світі.

Олег Бондар, Перша електронна газета 

Поширити:

Залишити коментар:

коментар