Важливо

Кіровоград: кому потрібні гроші з батьківських кишень?

Світлана Листюк
Журналістка
Світлана Листюк
Журналістка

У більшості навчальних закладів Кіровограда батьків змушують вносити чималі «добровільно-примусові» внески, всупереч бажанню і фінансовим можливостям батьків.

Як повідомляє Кіровоградська благодійна організація “Відкрите серце”, про це свідчать результати анкетування, що проводився в рамках проекту «Сприяння реформам в системі шкільної освіти».

Метою анкетування був збір інформації щодо стану проблеми збору коштів у школах та порівняльний аналіз задоволеності батьків існуючою системою збору благодійних внесків. Згідно опитування респондентів щодо збору коштів у школах міста Кіровограда, можна зробити порівняльний аналіз сум, які щомісячно та щорічно збираються по школам (дані за 2013 – 2014 навчальний рік).

Суми щомісячних внесків у різні фонди коливаються від 25 грн. до 100 грн. на місяць. Здавалося б не багато, але за рік клас з 30 дітей вносив в різні фонди від 6 тис. 750 грн. до 27 тис. грн.

З 1 дитини

З класу (в середньому 30 чол.)

Відповідь респондентів, %

М-ць 25 грн. 750 грн.

12,5

Рік 225 грн. 6 750,00 грн.
 
М-ць 37,50 грн. 1 125,00 грн.

40,6

Рік 337,50 грн. 10 125,00 грн.
 
М-ць 62,50 грн. 1 875,00 грн.

20,3

Рік 562,50 грн. 16 875,00 грн.
 
М-ць 90,00 грн. 2 700,00 грн.

9,4

Рік 810,00 грн. 24 300,00 грн.
 
М-ць 100,00 грн. 3 000,00 грн.

4,7

Рік 900,00 грн. 27 000,00 грн.

Немає відповіді

12,5

При цьому батьки говорять, що багато сімей живуть на 1500-2000 грн. зарплати. І з цих мізерних грошей вони змушені виділяти немалі суми на школи чи дитячі садки. Складається так, що батьки, які піднімають тему фінансових витрат, стають «білими воронами» на фоні тих, хто мовчить. А мовчать ті, хто боїться зміни ставлення до власних дітей.

Із відповідей батьків дітей, які відмовлялися від сплати внесків, з боку вчителя або адміністрації школи виявлялась так би мовити небажана реакція на такі випадки. А саме чинився моральний тиск, прискіпливе відношення до дитини, записи в щоденнику та телефонні дзвінки, заниження оцінок, осуд, тиск на дитину з боку вчителя та батьківського комітету.

В рамках анкети батьки також висловлювали своє незадоволення прозорістю використання добровільних внесків залишається на дуже низькому рівні. Найчастіше батьки не знають куди і кому йдуть їх гроші. Цілі, які формально заявляються для збору коштів, далеко не завжди відповідають розмірам коштів, які збираються. Також і звітність щодо використання цих коштів є на вкрай низькому рівні.

Враховуючи, що за підрахунками батьків у школі навчаються приблизно 500-700 учнів, то сума благодійних внесків набирається немаленька. Водночас звітності щодо використання коштів – жодної. Принаймні батьки про це нічого не чули. Також батьки не бачать конкретних результатів від вкладених коштів. І зрозуміло, що ця ситуація викликає обурення батьків і підозри в тому, що ці кошти витрачаються зовсім не на ті цілі, про які заявляється.

На думку батьків, ситуація із примусовим збором коштів та непрозорості використання добровільних пожертв є неприпустимою і засвідчує зниження персональної відповідальності керівників навчальних закладів та послаблення контролю з боку місцевих органів управління освітою за їх діяльністю. Батькам важливо вимагати від адміністрації школи обґрунтованості і прозорості використання добровільно сплачених коштів. А у випадку примусового стягнення таких коштів, накладення певних негативних наслідків на дітей або батьків внаслідок не сплати таких коштів, а також непрозорості їх використання, звертатися до місцевих органів управління освіти, до міністерства і до прокуратури щодо порушення адміністрацією школи законодавства України.

Судячи по відгукам батьків дітей, які відмовлялися від сплати внесків, з боку вчителя або адміністрації школи виявлялась так би мовити небажана реакція на такі випадки. А саме чинився моральний тиск, прискіпливе відношення до дитини, записи в щоденнику та телефонні дзвінки, заниження оцінок, осуд, тиск на дитину з боку вчителя та батьківського комітету.

Нагадаємо, проект «Сприяння реформам в системі шкільної освіти», реалізує Кіровоградська благодійна організація “Відкрите серце”, за підтримки Фонду сприяння демократії посольства США в Україні. Більш детальну інформацію можна отримати звернувшись на електрону адресу – openheart@meta.ua або звернутись за телефоном – 066 352 04 40 (Вікторія Лінцова).

Поширити:

Будьте першим, що прокоментував

Залишити коментар

Адреса вашої електронної пошти не буде опублікована.


*